ثبت عکس‌های بهتر از غروب‌های خورشید

نویسنده:

۱۰:۳۹:۳۰


ساعتی پیش از غروب خورشید به عنوان ساعت طلایی شناخته می شود. با پایین رفتن خورشید در افق نور آن به شکلی گرم نمایان می شود. سایه های طولانی بافت و شکل صحنه‌ها را آشکارتر می سازند و می توانند زندگی جدیدی به اغلب صحنه های بی روح ببخشند.


ساعت طلایی

غروب زمانی جادویی برای همه انواع عکاسی است . در این هنگام نور طلایی رنگ خورشید به همه چیز درخشش خاصی می بخشد.ساعتی پیش از غروب خورشید به عنوان ساعت طلایی شناخته می شود.

با پایین رفتن خورشید در افق نور آن به شکلی گرم نمایان می شود. سایه های طولانی بافت و شکل صحنه ها را آشکارتر می سازند و می توانند زندگی جدیدی به اغلب صحنه های بی روح ببخشند.

البته خود غروب خورشید هم سوژه بسیار مناسبی برای عکاسی است.خورشید دراین هنگام در شمال خط استوا قرار می گیرد . در طی تابستان این زمان حدود 9:30 دقیقه بعد از ظهر در جنوب بریتانیا و حدود ساعت 0:30 دقیقه بامداد در اسکاتلند است. برای اینکه شانس بیشتری برای موفق شدن داشته باشید بهتر است از پیش مکان قرار گیری تان را تعیین نمایید. ساعتی پیش از غروب خورشید به محل مورد نظر برسید. در محل های پرطرفدار ، برای اطمینان از اینکه نقطه ای مناسب برای عکاسی در میان جمعیت شلوغ پیدا می کنید زودتر در محل حاضر شوید . با رسیدن جمعبت به این نقطه و قرار دادن سه پایه هایشان در آن دیگر هیچ شانسی نخواهید داشت.


غروب های خورشید همیشه سرخ تر و شدید تر از طلوع های آن هستند چراکه گرد و غبار و رطوبت تولید شده در طول روز باعث می شود که میزان بیشتری از نور آبی فیلتر شود. در روزهای صاف غروب های بسیار زیبایی خواهیم داشت. با داشتن چند تکه ابر در هنگام غروب هم نتایج خیالی خواهند بود. ابرها با بازتاب رنگ ها و افزودن عمق و بافت به آسمان تفاوت عمده ای ایجاد می کنند.


ساحل

خطوط ساحلی با قرار گرفتن خورشید در درون قاب و ثبت افق هایی واضح که انعکاس صحنه در آب هم زیبایی آن ها را دو چندان می کند سوژه ای بسیار مناسبی برای ثبت عکس هستند. برای عکاسی از دریاچه ها یا رودخانه ها ، نقطه ای کلیدی که برجسته باشد مانند یک تپه ، کوه یا ساختمانی بلند انتخاب کنید تا بتوانید نماهای بهتری از رودخانه یا دریاچه ثبت نمایید.

در حین غروب هاله خورشید بزرگتر از پیش به نظر می رسد گرچه با استفاده از لنزهای 7-35 میلی متری باز هم آنرا کوچک خواهید دید. برای این که از ویژگی های آن بهره بگیرید از لنزهای 300 و 600 میلی متری استفاده کنید. مستقیما به خورشید نگاه نکنید چراکه خیره شدن مداوم به آن می تواند به چشم شما آسیب برساند.


فعالیت ها در هنگام غروب خورشید بیشتر از پیش هستند و ممکن است قایق ها ، افراد یا حیوانات را هم در عکس های تان داشته باشید. یکی از گزینه ها این است که آن ها را به صورت نیم رخ های سیاه در آورید بنابراین می توانید از سرعت های بالای شاتر به منظور به حداقل رساندن تاری تصاویر استفاده کنید. در هنگامی که این اشیا را به صورت نیمرخ هایی سیاه ثبت می کنید باید توجه داشته باشید که این سوژه ها روی هم قرار نگیرند چراکه با ادغام آن ها ، اشیا به صورت اشکال سیاه رنگ بی معنایی دیده خواهند شد.

اگر مقدار بیش از اندازه ای از پیش زمینه در عکس تان داشته باشید ، با ناحیه ای در پایین قاب روبرو خواهید بود که توجه بیننده را از سوژه اصلی منحرف می کند. روی سوژه اصلی فوکوس کنید و آنرا متمایز نگاه دارید . دوربین را کج کنید تا مقدار بیشتری از آسمان را در عکس تان داشته باشید.


عکاسی بر ضد نور

نوردهی در مورد غروب در هنگامی که بر ضد نور عکاسی می کنید بسیار آسان است. برای ایجاد نیم رخ های سیاه با استفاده از فاصله یابی استاندارد روشنایی خورشید ممکن است موجب نوردهی کم پیش زمینه شود. به جای این کار از فاصله یابی ناحیه ای برای خواندن نور از روشن ترین قسمت آسمان استفاده کنید و نوردهی را قفل کنید.

اگر می خواهید که جزئیات نواحی روشن آسمان و همین طور جزئیات کافی در پیش زمینه را ثبت کنید ، احتمالا به استفاده از فیلترهای ND نیاز خواهید داشت تا تفاوت بین روشنایی دو ناحیه متعادل شود.

برای غروب آفتاب احتمالا به استفاده از فیلترهای ND با درجه 0.6 و یا 0.9 نیاز خواهید داشت . اگر تردیدی در استفاده از آن ها دارید بهتر است از فیلترهای تیره تر استفاده کنید . یک آسمان تیره تر مسلما از یک آسمان رنگ و رو رفته زیباتر به نظر خواهد رسید.

هنگامی که درجه فیلتری را که مایلید از آن استفاده کنید ، تعیین کردید با استفاده از فاصله یابی ناحیه ای یا مرکزی نور را از بخشی با نور متوسط از پیش زمینه بخوانید و سپس آنرا یک واحد افزایش دهید .

برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه