سالگرد کشف «سنگ خورشید» آزتِک

نویسنده:

۰۲:۱۹:۱۹

«سنگ خورشید آزتک» لوحه تاریخی سنگی که دانش ستاره شناسی قوم مکزیکا(یا آزتک) در بر دارد و برای بیش از 200 سال مدفون بوده، در روز هفدهم دسامبر سال 1970 در بخش جنوبی «پلازا مه‌یِر»(که امروزه با نام زوکالو شناخته می‌شود) مکزیکوسیتی کشف شد.

«برِتینا اولمِدو وِرا» متخصص باستان‌شناس موزه ملی انسان‌شناسی مکزیک، در کتابش که «سنگ خورشید» نام دارد، توضیح می‌دهد که چگونه در سال 1521 و در پی تخریب شهر مکزیکی «تِنوچتیتلان»(Tenochtitlan)، استعمارگران اسپانیایی این لوحه را از مکان مقدس خود خارج کرده و در غرب قصر سلطنتی اسپانیایی که در زوکالو قرار داشت نصب کردند.

این سنگ همچنان تا نیمه دوم قرن شانزدهم بر سر جای خود ماند تا زمانی که اسقف اعظم شهر دستور سرنگونی و دفن آن را داد و آن را ساخته دست شیطان خواند و ادعا کرد که این سنگ بر مردم شهر اثری شیطانی می‌گذارد. در سال 1790 کارگران قصر بار دیگر آن را از زیر خاک بیرون کشیدند و سنگ خورشید آزتک به دستور خاندان سلطنتی اسپانیایی برای نمایش و تحسین عمومی بر روی برج غربی کلیسای جامع شهر قرار گرفت. این سنگ برای 100 سال بر روی این برج قرار داشت و سپس در سال 1885 به موزه ملی منتقل شد.

به گفته برتینا اولمدو تصاویر حکاکی شده بر روی این سنگ، دانش کیهانی قوم آزتک را به تصویر می‌کشند. حکاکی‌های این سنگ خورشیدی شامل حلقه‌های پی در پی و متوالی هستند که عناصر مختلف مربوط به گذشت زمان را نشان می‌دهند.

گفته می‌شود این لوح که قطری در حدود 3.6 متر دارد، در دوره شکوه و جلال امپراتوری آزتک در سال 1512 به دستور «موکتزوما دوّم» (Moctezuma II)و از سنگ بازالت ساخته شده، و بیش از 24.5 تن وزن دارد.

پریا پورمند
 

برگرفته از
سنگ خورشید
لینک کوتاه

دیدگاه