«لوییز رینر» بازیگر فیلم «زیگفیلد کبیر» درگذشت

نویسنده:

۰۷:۲۵:۱۶

لوییز رینر 104 ساله، کهنسال‌ترین بازیگر زنده‌ای بود که جایزه اسکار را دریافت کرده است. به گفته دخترش، او قبل از طلوع آفتاب در خانه‌اش در لندن دار فانی را وداع گفت. دلیل مرگ او ذات الریه اعلام شده است.

لوییز رینر که در خانواده ثروتمند یهودی در آلمان متولد شد، در 14 فیلم بازی کرده است. او برای بازی در نقش‌های اصلی در فیلم‌های «زیگفیلد کبیر»(1936) و «خاک خوب»(1937) در طی دو سال متوالی هنگامی که تنها 28 سال داشت برنده جایزه اسکار شد. او اولین بازیگر دنیا بود که موفق به دریافت دو جایزه اسکار در دو سال پی در پی شده است. بعد از او تنها 4 بازیگر دیگر این افتخار را کسب کرده‌اند: اسپنسر تریسی، کاترین هپبورن، جون روباردز و تام هنکس. وی همچنین دارای ستاره‌ای در پیاده‌رو شهرت هالیوود است.

رینر با ترک هالیوود، فعالیت هنری خود را بازی در تئاترهای زنده در انگلستان و آمریکا ادامه داد. او در سال‌های 1950 به بازی در دراماهای تلویزیونی و تولیدات بی.بی.سی پرداخت و در سال 1984 در یک اپیزود از مجموعه تلویزیونی آمریکایی محبوب «The Love Boat» ظاهر شد.

یکی از آخرین فیلم‌هایی که او در آن ایفای نقش کرد، فیلم درام «قمارباز»(1997) بود که توسط کارگردان مجارستانی «کارولای ماک» کارگردانی و بر اساس رمان مشهور «فیودور داستایوسکی» ساخته شده است. او در سال 1998 به مناسبت 70 سالگی مراسم آکادمی اسکار به هالیوود بازگشت و گفت: "اگر خودی نشان ندهم، ممکن است فکر کنند دیگر زنده نیستم!"

پریا پورمند

 

برگرفته از
لوییز رینر
لینک کوتاه

دیدگاه