۱۰ دلیل برای خاموش کردن اتومبیل‌هایی که از روی تنبلی روشن هستند

نویسنده:

۰۱:۲۹:۱۸


با این که بیشتر افراد این کار را انجام می‌دهند؛ اما اگر عادت کنید زمانی که اتومبیلتان بیشتر از 10 ثانیه در حالت توقف روشن است، آن را خاموش کنید، مطمئناً تغییرات مهمی به وجود خواهد آمد.
 1. با خاموش کردن اتومبیل در چنین زمان‌هایی در مصرف بنزین صرفه‌جویی کنید. اگر به مدت 5 دقیقه اتومبیل خود را گرم می‌کنید، 3 دقیقه جلوی بانک منتظر می‌مانید و 4 دقیقه در اتومبیل می‌نشینید تا اخبار رادیو تمام شود، به اندازه 24 مایل بنزین مصرف کرده‌اید.
 2. این کار هزینه شما را کاهش می‌دهد. آمریکایی‌ها روزانه 13 میلیون دلار برای روشن نگه‌داشتن اتومبیل در شرایط بیهوده صرف می‌کنند. این یعنی 3.8 میلیون گالن بنزین در روز تلف می‌شود. در برخی ایالت‌های آمریکا این کار غیرقانونی است و متخلفان در صورت مشاهده جریمه می‌شوند.
 3. با خاموش کردن اتومبیل به هنگام توقف بیش از 10 ثانیه، زمین را نجات دهید. به ازای هر 10 دقیقه‌ای که اتومبیل را خاموش می‌کنید، یک پوند دی‌اکسید کربن کمتر تولید خواهید کرد. دی‌اکسید کربن یک گاز گلخانه‌ای مضر است و شما با این کار از تولید بیشتر این گاز جلوگیری خواهید کرد.
 4. سالم‌تر هستید. بیهوده روشن نگه‌داشتن اتومبیل با افزایش آسم، آلرژی، بیماری‌های قلبی و ریوی و سرطان ارتباط دارد. کودکان آسیب‌پذیرتر هستند؛ زیرا آن‌ها میزان هوای بیشتری به نسبت وزن بدن خود تنفس می‌کنند و بیشتر زمان‌هایی که اتومبیل‌ها، بیهوده روشن هستند، به هنگام تعطیلی مدارس است.
 5. این کار باعث افزایش هوش ما می‌شود. تنفس دود اگزوز باعث آسیب به سلول‌های مغزی می‌شود و احتمالاً با بیماری اوتیسم مرتبط است. اوتیسم نوعی اختلال رشد از نوع روابط اجتماعی است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود. علائم این اختلال تا پیش از سه‌سالگی بروز می‌کند. طبق تحقیقی که در شهر نیویورک انجام شد، کودکانی که در معرض میزان زیادی از محصولات جانبی احتراق موتور قرار دارند تا سن 5 سالگی بهره هوشی کمتری دارند.
 6. خاموش کردن اتومبیل به نفع موتور اتومبیل است. روشن نگه‌داشتن اتومبیل در مواقع بیهوده به بخش‌هایی از موتور آسیب می‌رساند. زمانی که اتومبیل به صورت بیهوده روشن است، تنها بخشی از سوخت، می‌سوزد؛ زیرا در این حالت، موتور در حداکثر دما، کار نمی‌کند. این امر باعث می‌شود که باقی‌مانده سوخت روی دیواره‌های سیلندر بماند و به بخش‌هایی از موتور آسیب برساند. همچنین این امر منجر به افزایش مصرف سوخت نیز می‌شود. آیا می‌دانستید اتومبیل‌های جدید زمانی که حرکت می‌کنند بیشتر از زمانی که در حالت توقف هستند، گرم می‌شوند؟
 7. خاموش کردن اتومبیل باعث کاهش صدا می‌شود. صدا نیز نوعی آلودگی محسوب می‌شود.
 8. این کار مسری است. خاموش کردن اتومبیل در حالت توقف باعث می‌شود که الگوی مناسبی برای فرزندان خود و سرنشینان دیگر باشید. شما با این کار فرصتی خواهید داشت تا خطرات روشن نگه‌داشتن اتومبیل را به آن‌ها آموزش دهید.
 9. بوی بد از بین خواهد رفت. آیا شما دوست دارید دود اگزوز را تنفس کنید و آن را بو بکشید؟ مطمئناً خیر.
 10. انجام این کار آسان است. تنها کافی است زمانی که برای بیش از 10 ثانیه توقف می‌کنید، کلید را بچرخانید و اتومبیل را خاموش کنید.
   
خودداری از رانندگی‌های طولانی، رانندگی سازگار با محیط‌زیست و عدم روشن نگه‌داشتن اتومبیل به هنگام توقف، راه‌هایی است که افراد می‌توانند توسط آن‌ها در ایجاد محیطی سالم برای زندگی نقش داشته باشند.

 

برگرفته از
خاموش کنید!
لینک کوتاه

دیدگاه