بازگشایی دوباره موزه «کائو فرات» در اسپانیا

نویسنده:

۰۱:۲۴:۴۰

موزه کائو فرات که در اصل خانه، استودیو و کارگاه نقاش و کلکسیون‌دار مشهور «سانتیاگو روسینیول» یکی از مهم‌ترین نقاشان مدرنیست کاتالان و دوست نزدیک پابلو پیکاسو بوده، بار دیگر درهای خود را برای بازدید عموم گشوده است.

در مجموعه این موزه بیش از هزار اثر هنری از جنس شیشه، آهن و سرامیک وجود دارد که روسینیول در زمان حیات خود گردآوری کرده است. این آثار نشان دهنده تاریخ هنر کاتالان از قرن دهم تا بیستم میلادی هستند. روسینیول در سال 1892 در شهر سیتخس ساکن شد و نوسازی جدید خانه او، این موزه را در نهایت جزییات به شکل اصلی‌اش نزدیک کرده است.
مجموعه موزه کائو فرات شامل آثاری از هنرمندان مشهور اسپانیایی از جمله پیکاسو، رامون کاساس، ایگناسیو زولوگا، داریو درگویوس، مانولو هوگیه، پائو گارگالیو و انریکه کلاراسیو و 28 اثر از خود روسینیول است.

نمایشگاه افتتاحیه این موزه همچنین شامل دو اثر از اِل گرکو «اشک‌های سنت پیتر»(1580 -1589) و «مریم مجدلیه اندوهناک»(1590) است که روسینیول در سال 1894 خریداری کرده بود. او یکی از طرفداران سرسخت ال گرکو و آثار او در زمانی که این هنرمند یونانی به یأس دچار شد، بوده و حمایت او از هنر این هنرمند قدیمی تأثیر زیادی بر روی آثار هنرمندان مدرن اسپانیا گذاشته است.

بازگشایی این موزه، قسمتی از برنامه‌ای فرهنگی برای بر سر زبان انداختن دوباره شهر سیتخس است که تا به حال در زیر سایه شهر پرآوازه و توریستی/هنری بارسلونا قرار داشته است.
 

برگرفته از
کائو فرات
لینک کوتاه

دیدگاه