اگر می‌خواهید خوشحال باشید، مهربان و قدرشناس باشید

نویسنده:

۰۱:۵۷:۲۰

همیشه در زندگی در مورد پرداخت قبض‌ها و بیماری‌ها نگران هستیم، درباره انتخاب یک شغل جدید مضطرب هستیم، به آینده فرزندان خود فکر می‌کنیم، استرس انجام مسئولیت‌های محل کار را داریم و غیره. درست است که این شرایط ناخوشایند هستند؛ اما فرصت‌هایی برای تمرین مهربانی و قدرشناسی ایجاد می‌کنند. مهربانی و قدرشناسی باعث نمی‌شود که این شرایط ناخوشایند از بین بروند؛ اما به شما کمک می‌کند به هنگام مواجهه با این شرایط انعطاف‌پذیرتر، خوشحال‌تر و سالم‌تر باشید.

نتیجه تحقیقات در مورد مزایای روحی و جسمی مهربانی و قدرشناسی واقعاً تأثیرگذار است. مهربانی و قدرشناسی نه تنها باعث می‌شود که حس خوبی داشته باشید، بلکه به شما کمک می‌کند سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشید، استرس و اضطراب را کاهش دهید، با افسردگی مقابله کنید و توانایی کنترل خود را افزایش دهید. همچنین این رفتارها از رفتارهای سالمی چون ورزش، تغذیه مناسب و مراجعه به پزشک پشتیبانی می‌کند. افرادی که معمولاً مهربان و قدرشناس هستند، کمتر کاری را پشت گوش می‌اندازند، به اولویت‌های خود بیشتر اهمیت می‌دهند، راه‌حل‌های خلاقانه برای مشکلاتشان می‌یابند و نگاه مثبتی به آینده دارند. علاوه بر این، تحقیقات نشان داد که مزایای مهربانی و قدرشناسی دوجانبه هستند. فردی که مهربانی می‌کند، فردی که به وی مهربانی می‌شود و افرادی که شاهد این رفتار هستند، از بیان مهربانی و قدرشناسی بهره می‌برند.

مهربانی به معنای رفتار خوب نیست. مهربانی عملی است که در نتیجه همدلی و همدردی صورت می‌گیرد؛ تجربه حس درک و برقراری ارتباط با دیگران. ما می‌توانیم با دیگران رفتار خوبی داشته باشیم، اما واقعاً آرزوی خوب بودن برای آن‌ها نداشته باشیم. در واقع ممکن است از روی عادت، رفتار خوبی داشته باشیم و اصلاً توجهی به فرد موردنظر نداشته باشیم. عمل مهربانی واقعی به این دلیل انجام می‌گیرد که می‌خواهیم فرد موردنظر بهره‌ای ببرد. نکته این است که در این فرآیند چیزی نصیب ما نمی‌شود. رفتار خوبی که به دلیل به دست آوردن چیزی صورت می‌گیرد، مهربانی نیست، سوءاستفاده است.

قدرشناسی چیزی فراتر از بیان تشکر است. قدرشناسی حس سپاسگزاری واقعی است. شما می‌توانید قدرشناس بودن را تمرین کنید؛ برای انجام کاری، حضور فردی در زندگی‌تان یا وجود خودتان قدرشناس باشید. در واقع برای قدرشناسی به دلیل نیاز ندارید. زمانی که از خواب بیدار می‌شوید یا زمانی که شب به رختخواب می‌روید، می‌توانید از روزی که پشت سر گذاشته‌اید، قدرشناسی کنید. این تمرین را هر روز انجام دهید؛ بایستید یا بنشینید، یک نفس عمیق و آرام بکشید، لبخند بزنید و زمانی که دست‌های خود را به عقب می‌کشید، به خود بگویید، متشکرم. این تمرین فیزیولوژی و ظاهر شما را تغییر خواهد داد. زمانی یکی از دوستانم به من گفت: «قدرشناسی یک احساس بزرگ است و جایی برای بقیه چیزها نمی‌گذارد».

مهم‌ترین چالش برای داشتن رفتاری مهربان و قدرشناسی این است که مغز شما دلایل زیادی برایتان مطرح می‌کند که چرا باید در مورد شرایط و افرادی که خوشتان نمی‌آید، آزرده شوید، مقاومت و شکایت کنید. مهربان و قدرشناس بودن به معنای بی‌عدالتی نیست، بلکه تأکید بر ارزش‌ها، حرکت به سوی اهداف و پشت سر گذاشتن چالش‌ها است. تمرین مهربانی و قدرشناسی راهی برای ایجاد تأثیر مثبت بر روی کیفیت تجربه و روابط شما در زندگی است. علیرغم آنچه مغز شما می‌گوید، توانایی شما برای مهربانی و قدرشناسی به شرایط یا احساس شما وابسته نیست. کافی است زمانی که می‌توانید مهربان و قدرشناس باشید و این رفتارها را تمرین کنید.

واقعیت وجود یک انسان این است که بین تولد و مرگ، اتفاقات زیادی می‌افتد. شما برخی اتفاقات خوشایند و برخی اتفاقات دشوار و ناخوشایند را تجربه خواهید کرد. شما کنترلی بر روی شرایطی که در زندگی پیش می‌آیند، ندارید؛ اما می‌توانید عکس‌العملتان را خودتان انتخاب کنید. مهربانی و قدرشناسی در شرایط مختلف، یک انتخاب بسیار نیرومند است؛ انتخابی که صدها تحقیق علمی از آن حمایت می‌کنند، انتخابی که هزاران سال است در تمام سنت‌های عاقلانه توصیه می‌شود. شما چه عکس‌العملی را انتخاب می‌کنید؟

 

برگرفته از
مهربان و قدرشناس باشید
لینک کوتاه

دیدگاه