مجازات ۵ سال حبس برای مشت زدن به شاهکار هنری

نویسنده:

۰۸:۵۲:۳۲

اندرو شانون در ژوئن سال 2012 با مشت به تابلوی «دریاچه با یک قایق بادبانی تنها» اثر کلود مونه نقاش امپرسیونیست فرانسوی که در گالری ملی دوبلین به نمایش گذاشته بود حمله ور شد و آن را پاره کرد. این حرکت که جنجال زیادی را در بین رسانه‌های بین المللی و جوامع هنری برانگیخت، دو سوال را در ذهن ایجاد می‌کند: اول این‌که، انگیزه خراب کردن یک اثر هنری از مونه چیست؟ مونه، نقاشی که چنین مناظر زیبا و بی همتایی را با تم و تکنیک‌های خاصش خلق کرده است؟

سوال دوم و مهم‌تر این است که آیا دسترسی به یک شاهکار هنری که در یک محل با ایمنی بالا نصب شده و خراب کردن آن، به این سادگی امکان پذیر است؟

با این که جواب سوال اول مشخص نیست، اما متأسفانه پاسخ سوال دوم «بله» است. اندرو شانون اولین شخصی نبود که دست به تخریب یک اثر هنری زده است.
در اکتبر سال 2007، گروهی از اوباش به موزه دورسه پاریس حمله کرده، و به تابلوی دیگری از مونه به نام «پلی در آرژانتویل» مشت زدند. به گزارش تلگراف، گروهی 4 یا 5 نفره از اوباش که به نظر می‌رسیده مست باشند، به این موزه وارد شده و تصویر آن‌ها توسط دوربین‌های مدار بسته موزه ثبت شده است. با این حال آن‌ها فرار کرده و هرگز دستگیر نشدند.

باید امیدوار بود که این حرکت زننده و حمله به آثار مونه، به مُدی جدید در بین مجرمان و اوباش تبدیل نشود. اما شاید اجرای مجازات‌هایی مانند حبس در زندان، در آینده مانع وقوع چنین جرم‌هایی شود.
 

برگرفته از
مجازات
لینک کوتاه

دیدگاه