حراج اثری نایاب از کاراواجو، نقاش ایتالیای سده شانزدهم

نویسنده:

۰۸:۵۲:۵۳

این شاهکار هنری که «پسری در حال پوست کندن میوه» نام دارد، پسری را نشان می‌دهد که بر سر میزی نشسته و در حال پوست کندن یک پرتقال است. تحمین زده شده که حراج این تابلو با قیمت پایه 3 تا 5 میلیون دلار آغاز خواهد شد. گفته می‌شود که تابلوی «پسری در حال پوست کندن میوه» یکی از کارهای نخستین کاراواجو است و شیوه نورپردازی پر کنتراست و دراماتیکی که مخصوص اوست را نشان می‌دهد.

این تابلو برای سال‌ها بی عیب و نقص نگهداری شده و در قرن هیجدهم متعلق به «سر جاشوآ رینولدز» بوده است. آخرین باری که این تابلو در مزایده‌های عمومی دیده شد، در حراجی در سال 1976 در لندن بوده است. بیشتر آثار کاراواجو در مجموعه‌های عمومی و خصوصی نگهداری می‌شوند و به حراج گذاشتن تابلویی با چنین قدمت و کیفیتی از کاراواجو بسیار کم دیده شده است.

میکل‌آنجلو مریسی دا کاراواجو(۲۹ سپتامبر ۱۵۷۱ – ۱۸ ژوئیه ۱۶۱۰) یکی از هنرمندان ایتالیایی فعال در رم، ناپل، مالت و سیسیل در میان سال‌های ۱۵۹۳ و ۱۶۱۰ میلادی بود. کاراواجو چهره شاخص سبک باروک است و در نوع نقاشی و تکنیک‌های استفاده از رنگ و فرم تحولاتی ایجاد کرد. موضوعات نقاشی او را عمدتاً مسایل مذهبی تشکیل می‌دهند.

او شخصیتی خشن و تندخو داشت و زندگی پرحادثه‌ای را گذراند. او با شرکت در دعواها، دوئل‌ها، ارتکاب قتل، به زندان افتادن و فرارهای مکرر، زندگی‌اش را پشت سر گذاشت. اما با وجود داشتن شخصیتی ناآرام و تغییرات پی در پی توانست پیشرفت کامل و یکپارچه‌ای در هنر نقاشی برای خود به دست ‌آورد.
 

برگرفته از
کاراواجو
لینک کوتاه

دیدگاه