دسترسی رایگان به اطلاعات، معضل هنرمند ایتالیایی

نویسنده:

۰۸:۵۳:۳۲

وب‌سایت «دلیل پی‌وال»(Daily Paywall) خوراک RSS وب‌سایت خبرگزاری‌هایی چون اکونومیست، فایننشال تایمز و وال استریت جورنال که دسترسی به مقاله‌های آن‌ها فقط با اشتراک و پرداخت هزینه ممکن است، هک می‌کند. پائولو کاریو خود مشترک این سایت‌هاست و وبسایت او هر مقاله و خبری که بر روی آن‌ها قرار می‌گیرد را به صورت خودکار کپی کرده و بر روی سرورش قرار می‌دهد. تا به حال 600000 قطعه مقاله بر روی این سایت قرار گرفته است.

با این حال کایریو نه تنها خبر و مقاله‌های دزدیده شده را برروی وب‌سایتش قرار می‌دهد، بلکه برای خوانندگانش جایزه هم در نظر گرفته است! بعد از این که هر خبر بر روی سایت قرار می‌گیرد، از خوانندگان سوالی ساده در مورد آن پرسیده می‌شود و اگر خوانندگان درست جواب بدهند، یک دلار به آن‌ها تعلق می‌گیرد. این پول توسط کمک‌های مردمی اهدا شده به وب‌سایت تأمین می‌شود.

این هنرمند معاصر که برای آثارش در رابطه با خبر، کپی رایت، اقتصاد و دموکراسی و آزادی بیان شناخته می‌شود می‌گوید: "من عمیقاً به این مسأله که اخبار و اطلاعات باید برای همگان کاملا رایگان و قابل دسترسی باشد اعتقاد دارم. به خصوص اخبار مربوط به اقتصاد و سیاست‌های فاسد جهانی، زیرا دسترسی به آن‌ها دموکراسی را گسترش می‌دهد."

حمله چند جانبه این هنرمند به وب‌سایت‌های خبری و اشتراک آن‌ها، شامل نسخه‌ای چاپ شده از مقاله‌های منتخب این وبسایت ها هم می‌شود که او در سراسر شهر نیویورک پخش می‌کند. کایریو خود را حامی «دسترسی آزاد به اطلاعات» می‌نامد و می‌گوید به عنوان یک هنرمند، همواره تلاش خواهد کرد تا راهی برای دسترسی به اطلاعات رایگان برای عموم پیدا کند.
 
برگرفته از
Daily Paywall
لینک کوتاه

دیدگاه