۵ ماده غذایی که باید قبل از بارداری مصرف کنید

نویسنده:

۱۲:۰۱:۳۴

سلنیم یک ماده معدنی است که میزان کمی از آن می‌تواند تأثیر زیادی روی سلامتی بگذارد. تأثیر مثبت این ماده معدنی بر روی بارداری قبلاً ثابت شده است. حالا محققان دریافتند که این ماده معدنی احتمالاً نقش مهمی در مقابله با سرطان نیز دارد. حتماً فکر می‌کنید اگر میزان کوچکی از این ماده برای بدن خوب است، میزان بیشتر آن، بهتر است.
 

اما در مورد این ماده معدنی، این‌طور نیست. نویسنده The Supplement Handbook،Mark Moyad، می‌گوید این ماده هر قدر کمتر باشد، باز هم زیاد است. میزان زیاد سلنیم حدود 200 میکروگرم در روز، خطر ابتلا به دیابت نوع 2، سرطان بدخیم پروستات و عود سرطان پوست را افزایش می‌دهد و هیچ مزیتی برای سلامتی ندارد. سلنیم یک ماده غذایی فوق‌العاده مفید و ضدبیماری است؛ اما هم میزان کمتر از حد معمول و هم میزان بیشتر از حد معمول آن برای بدن مضر است.

یک راه برای اطمینان از مصرف میزان مناسب و معقول سلنیم، این است که سلنیم موردنیاز بدن را از طریق غذاها به دست آورید. خوردن غذاهایی که سلنیم دارند، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد؛ اما تحقیقات نشان دادند که مصرف بیش‌ازاندازه سلنیم به منظور پیشگیری از سرطان، هیچ فایده‌ای ندارد.
بیشتر افراد مواد غذایی موردنیاز بدن خود را از طریق غذاها به دست می‌آورند؛ اما اگر شما جزو این افراد نیستید، مواد غذایی زیر را به فهرست خرید خود اضافه کنید. این فهرست توسط مؤسسه ملی سلامت آمریکا پیشنهاد شده است.

بادام برزیلی
از گذشته تا بدین روز، بادام برزیلی یکی از منابع غنی از سلنیم محسوب می‌شود که هر 28 گرم آن (حدود 6 الی 8 عدد)، 544 میکروگرم سلنیم دارد.

ماهی
ماهی تن با 95 میکروگرم سلنیم به ازای هر 85 گرم، جایگاه دوم را در این لیست به خود اختصاص داده است. از جمله غذاهای دریایی دیگری که منبع غنی از سلنیم محسوب می‌شوند، می‌توان به ماهی هالیبوت، ماهی ساردین و میگو اشاره کرد. البته مشکلاتی در رابطه با میگو وجود دارد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم تا آنجا که ممکن است از منابع دیگر سلنیم بهره ببرید.

گوشت گاو و ماکیان (مرغ، ماهی، بوقلمون و غیره)
گوشت قرمز نیز همانند ماهی منبعی غنی از سلنیم محسوب می‌شود. گوشت ران در هر وعده می‌تواند 42 میکروگرم سلنیم وارد بدن کند، گوشت گاو در هر وعده 33 میکروگرم، بوقلمون 31 میکروگرم و مرغ 22 میکروگرم سلنیم دارد. با این حال، ممکن است مواد مضری همچون آنتی‌بیوتیک‌ها درون این مواد غذایی مخفی شده باشند. در نتیجه سعی کنید گوشت‌هایی تهیه کنید که به صورت طبیعی به دست آمده‌اند و گاوها از علف طبیعی تغذیه کرده‌اند.

پنیر لور
این ماده لبنی خوشمزه نه تنها 20 میکروگرم سلنیم در هر وعده 113 گرمی دارد، بلکه 103 میلی‌گرم نیز کلسیم دارد. دقت کنید پنیر لور موردنظر شما کاراگینان نداشته باشد. کاراگینان که از خانواده سولفاته خطی پلی‌ساکارید محسوب می‌شود، صمغی است که از جلبک دریایی قرمز استخراج می‌گردد. انواع مختلفی از کاراگینان وجود دارد که در پخت‌وپز مورداستفاده قرار می‌گیرد.
غلات
برنج، جو دوسر و حتی ذرت دارای سلنیم هستند. برنج و بلغور جو دوسر جزو منابع غلات خوب در این مورد محسوب می‌شوند.
 

برگرفته از
بارداری
لینک کوتاه