تلاش دولت چین برای بین بردن پستانداری به نام «پیکا»

نویسنده:

۱۲:۴۶:۱۳

این حیوان موش مانند که «پیکا» نام دارد و در شمال غربی چین در نقب‌های فلات تبتی چینگهای زندگی می‌کند، توسط دولت چین به عنوان آفتی برای چمنزارها شناخته شده است.

به گزارش محققان، دولت چین از سال 1958 با اجرای برنامه‌های پخش سم، سعی در نابودی جمعیت گونه پیکاها داشته و تنها در منطقه چینگهای چین تا سال 2006، فسفات زینک در360000 کیلومتر مربع این فلات پخش شده است. حالا دولت چین برنامه‌ای جدید تصویب کرده تا 110000 کیلومتر دیگر را با سم پوشش دهد که اجرای آن 35 میلیون دلار هزینه دربر خواهد داشت.

با این حال، جدای از ظاهر با نمک و جذاب و اهمیت فرهنگی این جانور، محققان می‌گویند که پیکاها برای اکوسیستم بسیار مفید هستند. آن‌ها در زمین‌هایی که از نظر بافت در حال تخریب هستند لانه می‌سازند و هیچ خرابی جدیدی ایجاد نمی‌کنند. لانه‌سازی پیکاها همچنین برای بسیاری از جانوران دیگر از جمله پرندگان مفید است و زندگی آن‌ها به پیکاها ارتباط دارد.

اما چرا دولت چین این گونه برای از بین بردن این جانور و به تبع آن بسیاری دیگر، اصرار می‌ورزد؟ این فلات منشا 10 رود بزرگی است که به هند، نپال، تایلند، پاکستان و چین جاری می‌شوند و منبع آب حدود 20 درصد از جمعیت جهان را تأمین می‌کنند. به همین دلیل بوم شناسی و حفظ سلامت زمین‌های این منطقه برای دولت چین بسیار مهم است و آن‌ها حاضرند تا برای حفظ این زمین‌ها دست به هر کاری بزنند، حتی اگر اعمال انجام شده توسط دانشمندان و حافظان محیط زیست تأیید نشده باشد.

 
 

 
برگرفته از
پیکا
لینک کوتاه

دیدگاه