کشف نقش برجسته ۲۵۰۰ ساله در مصر

نویسنده:

۰۹:۴۴:۴۱

به گزارش سعودی گازت، این نقش برجسته که در معدن سنگی خارج از اَسوان در 850 کیلومتری جنوب قاهره کشف شده، دو خدای «آمون-رع» و «توت» را نشان می‌دهد. گفته می‌شود که از این معدن سنگ باستانی، در ساخت معابد کارناک و الأقصر استفاده شده است.

وزیر آثار باستانی مصر خوشحالی خود را از این کشف جدید اعلام کرده، و مسئولین این وزارتخانه می‌گویند که این کشف جدید از بسیاری جهات بی همتاست زیرا "یکی از معدود تندیس‌ها و نقش برجسته‌هایی است که دو خدای مصری-«آمون-رع» و «توت»- را در کنار هم نشان می‌دهد. این شاهکار هنری باستانی، توت خدای خِرَد را با تن یک مرد و سر یک پرنده، در کنار آمون-رع خدای خدایان به تصویر کشیده است.

با توجه به کنده‌کاری دیگری که در نزدیکی این نقش برجسته وجود دارد و حمل دو ستون هرمی‍ شکل(اوبلیسک) را نشان می‌دهد، باستان شناسان بر این باورند که این نقش برجسته متعلق به سلسله هجدهم فراعنه مصر است.

این کشف، دومین کشف مهم باستان شناسی در زمینه مصر باستان است که این هفته گزارش شده است. چندی قبل تیمی از محققین کشور چک، مقبره‌ ملکه‌ای ناشناخته که «خِنتاکاوِس سوم» نام دارد را کشف کردند. او همسر «نِفِرِفره» فرعون مصری بود که 4500 سال پیش بر مصر حکومت می‌کرده است.
 

برگرفته از
کشف
لینک کوتاه

دیدگاه