«آستریکس» هم با «شارلی ابدو» همدردی می‌کند

نویسنده:

۰۳:۰۳:۰۰

آلبرت اودرزو 87 ساله که کاریکاتوریست و نویسنده مشهور فرانسوی و برای تصویرسازی مجموعه مصور «آستریکس» مشهور است، دو کاریکاتور منتشر کرده که در یکی از آن‌ها، آستریکس در حالی که خشمگینانه به یکی از متهمان مشت زده و او را به هوا پرتاب کرده است فریاد می‌زند: "Moi aussi je suis un Charlie". به معنی "من هم شارلی هستم."

در تصویری دیگر، آستریکس و اوبلیکس دیده می‌شوند در حالی که در کنار هم ایستاده و سرها را پایین انداخته و کلاه‌هایشان را در دست گرفته‌اند. آستریکس شاخه گل رزی در دست دارد و داگمتیکس کوچک نیز با ناراحتی از روی شانه‌ او به صحنه نگاه می‌کند.

این کاریکاتورها هر دو در روزنامه فرانسوی «لا فیگارو» چاپ شده و اودِرزو در مورد آن‌ها می‌گوید: "من هنوز هم بازنشسته هستم، اما فقط می‌خواهم همدردی و مسئولیتیم را نسبت به کاریکاتوریست‌هایی که بهای کارشان را با جانشان پرداختند، ابراز کنم. نمی‌دانم کسی چطور می‌تواند چنین عمل وحشتناکی مرتکب شود. چگونه افراد می‌توانند مردم دیگری که تا به حال ندیده و فقط در مورد آن‌ها چیز بدی شنیده‌اند را به این سادگی بکشند؟ این عمل جنون آمیز است."

در پی انجام یک حمله تروریستی به دفتر مجله فکاهی «شارلی ابدو» در روز چهارشنبه هفته گذشته، 12 نفر کشته شدند که 10 تن از آنان از کارکنان مجله و دو نفر دیگر افسران پلیس فرانسوی بودند. در میان قربانیان این حادثه، سردبیر مجله و سرپرست کاریکاتوریست‌ها، «استفان شاربونیر» ملقب به «شارب»، «ژان کابو» ملقب به «کابو» و «برنارد وراک» از مشهورترین کاریکاتوریست‌های فرانسوی دیده می‌‌شوند.
 

برگرفته از
همدردی
لینک کوتاه

دیدگاه