ثبت تصاویر بدون لرزش

نویسنده:

۱۱:۱۹:۰۸

لرزش های دوربین یکی از مشکلات رایجی است که باعث تار شدن تصویر با حرکت اندک دوربین در حین ثبت عکس می شود. اگر در نور کم به عکاسی می پردازید ، نوردهی به زمانی طولانی تر نیاز خواهد داشت و تاثیرات لرزش های دوربین بر عکس ها افزایش پیدا خواهد نمود.در این جا روش هایی ساده برای به حداقل رساندن خطر این لرزش ها و ثبت تصاویری عاری از تاری ذکر خواهد شد.


1- استفاده از لرزش گیرها

تولید کنندگان دوربین های DSLR از سیستم های لرزش گیر متنوعی در لنزهای یا بدنه خود دوربین استفاده می کنند . برای مثال می توان در Canon EOS 450D این سیستم را فعال نمود و به زمان هایی چهار برابر طولانی تر برای نوردهی بدون این که با مشکلی مواجه شد ، دست پیدا کرد. پس در مواقعی که به طور معمول نیاز به استفاده از سرعت های شاتری چون 1/60 ثانیه دارید می توانید از سرعت هایی پایین تر از 1/8 ثانیه هم استفاده کنید. برای کسب بهترین نتایج هنور هم نیاز است که دوربین نسبتا ثابت نگه داشته شود.


2- استفاده از حالت تقدم شاتر(Tv)


حالت تقدم شاتر (Tv) کنترل دقیقی روی سرعت شاتر برای شما مهیا می کند . می توانید از عقربه موجود در پشت کلید اصلی شاتر برای افزایش یا کاهش سرعت شاتر استفاده نمایید. با افزایش سرعت شاتر ، دوربین به طور خودکار گشودگی دیافراگم لنز را هم افزایش می دهد .این امر به دلیل تامین نوردهی مناسب عکس صورت می گیرد.


3- هشدارهای مربوط به گشودگی دیافراگم


مخصوصا در مواقعی که در فضاهای کم نور کار می کنید ، این امکان وجود دارد که از حداکثر سرعت شاتر برای دستیابی به حداکثر گشودگی دیافراگم استفاده نمایید. این امر باعث ایجاد تصاویری خواهد شد که کم تر از حد لزوم نوردهی شده اند. اگر چنین اتفاقی رخ دهد ، اعدادی که نمایانگر گشودگی دیافراگم هستند(در گوشه بالای سمت راست منظره یاب یا LCD) شروع به چشمک زدن خواهند کرد تا از این طریق به شما هشدار دهند.


4- افزایش ISO


برای اینکه از سرعت های به اندازه کافی بالای شاتر بدون اینکه از حداکثر حدود گشودگی دیافراگم لنز تجاوز کنید ، بهره بگیرید باید ISO یا حساسیت را افزایش دهید. بسیاری از دوربین های DSLR یک عملکرد مفید Auto ISO دارند که می توان با فشردن کلید ISO در بالای دوربین به آن دست پیدا نمود. این امکان با کاهش سطح نور ، مقدار ISO را به مابین 200 تا 800 افزایش خواهد داد. افزایش مقدار ISO می تواند نویز را هم مخصوصا در فضاهای کم نور افزایش دهد. اما نوردهی کم عکس ها هم مشکل بزرگی است و باید برای اطمینان از اینکه نوردهی آن ها به طور صحیحی صورت گرفته باشد ، با استفاده از هیستوگرام آن ها را بررسی نمایید.

برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه