حراج نامه‌ای از بازمانده کشتی تایتانیک

نویسنده:

۰۷:۲۹:۲۶

لوسی داف-گوردون و همسرش سِر کازمو داف-گوردون، دو اشراف زاده بریتانیایی بودند که در قسمت درجه اول کشتی تایتانیک سفر می‌کردند و از فاجعه غرق شدن کشتی نجات یافتند. اما آن‌ها بعد از وقوع این حادثه متهم شدند که به خدمه کشتی رشوه داده‌اند تا به کشتی مصیبت زده برای نجات دیگر مسافران بخت برگشته بازنگردند. در کشتی نجات 40 نفره‌ای که آن‌ها بر آن سوار بودند تنها 12 سرنشین جای گرفت که 7 تن از آنان خدمه کشتی بودند.

بعد از این‌که جزییات رسوا آمیز نجات داف-گوردون و همسرش افشا شد، آن‌ها به شدت توسط روزنامه‌های آن زمان بریتانیا و مردم مورد استهزا و تمسخر قرار گرفتند. این نامه دو صفحه‌ای یک ماه بعد از حادثه غرق شدن کشتی نوشته شده است و در آن می‌خوانیم:
 

"از مهربانی شماست که از نیویورک همدردی خود را در مورد سالم ماندن ما را ابراز کرده‌اید. آن گونه که در انگستان با بازگشت ما برخورد شد، به نظر می‌رسد این که ما نجات پیدا کرده‌ایم اصلا کار درستی نبوده است!!!! واقعا شرم آور است."

تخمین زده می‌شود که این قطعه یادگاری منحصر به فرد از واقعه تایتانیک، با قیمتی حدود 6000 دلار در مزایده عمومی در 22 ژانویه در بوستون به فروش برسد.
آر ام اس تایتانیک کشتی بخار بزرگی بود که در پانزدهم آوریل ۱۹۱۲، در هنگام سفر از بندر ساوتهمپتون انگلیس به نیویورک آمریکا به علّت تصادف با کوه یخ غرق شد و ۱۵۱۴ نفر از مسافران و خدمه آن جان خود را از دست دادند.

طراح اصلی این کشتی بزرگ، مهندس ایرلندی، توماس اندروز و ناخدای کشتی کاپیتان ادوارد جان اسمیت بود. مدیر شرکت دریایی ستاره سفید (صاحب کشتی تایتانیک) بروس ایزمای فرار کرد و زنده ماند. تعداد ۷۱۰ نفر از ۲۲۲۴ نفری که در کشتی بودند زنده ماندند.

 

برگرفته از
حراج
لینک کوتاه

دیدگاه