حراج پرتره‌های هنری «لیونل مسی» به نفع خیریه

نویسنده:

۰۷:۲۹:۵۴

این دو نقاشی قسمتی از پروژه «1 در 11» هستند و به سفارش این خیریه خلق شده‌اند. پروژه «1 در 11» توسط یونیسف، بنیاد اف.سی.بارسلونا و Reach Out To Asia برای ایجاد فرصت ‌های تحصیلی بیشتر برای کودکان محروم در بنگلادش، اندونزی و نپال ایجاد شده است. این آثار در روز 12 فوریه در حراج ساتبی لاندن به فروش می‌رسند و تمامی درآمد حاصل از آن اهدای خیریه می‌شود.
مسی، برنده 3 جایزه کفش طلایی و سفیر خیرخواهی یونیسف، یکی از چهره‌های اصلی پروژه «1 در 11» است و سرپرستی این پروژه، جمع‌آوری کمک‌های مالی و بالا بردن آگاهی عمومی در این زمینه را برعهده دارد.

به گفته تاکاشی موراکامی هنرمند ژاپنی-که اثر هنری او تصویری از مسی را بر روی گل‌های کارتونی مشهورش نشان می‌دهد-این پرتره بخشی از پروژه او برای به تصویر کشیدن چهره‌های شاخص فرهنگی دوران معاصر است: "چیزی که من با به تصویر درآوردن این مجموعه پرتره به دنبال آن هستم این است که چهره‌های مهم فرهنگی زمانمان را در هنرم ثبت کنم. درست مانند پرتره‌های اندی وارهول از مریلین مونرو و دیگر چهره‌های مهم دهه 60 که در پرتره‌هایش ثبت شده‌اند. این که بعد از مرگم مخاطبین به آثارم نگاه کنند و بدانند که این دوره چگونه بوده است، درست مانند کاری که وارهول کرد، برای من بسیار مهم است."

از زمانی که آثار تاکاشی موراکامی در دهه 1990 به شهرت جهانی رسیدند، آثار او همواره با آثار اندی وارهول هنرمند پاپ آمریکایی مقایسه شده و بسیاری او را اندی وارهول ژاپن می‌دانند.

موراکامی که خود تأیید می‌کند هرگز طرفدار فوتبال نبوده است، تأثیر فرهنگی جهانی لیونل مسی را بسیار مهم می‌داند: "من امیدوارم با هر پرتره‌ای که انجام می‌دهم، گوشه‌ای از فرهنگ زمانمان را ثبت کرده و به مرور زمان آن را به چیزی فراتر از آن چه که به نظر می‌رسد، تبدیل کنم. درست مانند اندی وارهول که پرتره‌ای از محمد علی کِلی که در آن زمان شاخص‌ترین چهره دنیای ورزش بود را خلق کرد. شما هم می‌توانید همان عنصر مشابه را در پرتره مسی که من انجام داده‌ام ببینید."
 

 

برگرفته از
لیونل مسی
لینک کوتاه

دیدگاه