ده روش برای ثبت عکس‌های بهتر در شب

نویسنده:

۰۱:۰۲:۲۵

ثبت عکس های خوب پس از غروب خورشید کار سخت و دشواری نیست و دوربین DSLR شما حتی در شرایط کم نور به شما امکان می دهد که هر آنچه را که می بینید ، ثبت نمایید. افزایش دادن مقدار ISO برای استفاده از سرعت های شاتر بالاتر می تواند در این مورد به شما کمک کند . یک سه پایه محکم شما را برای استفاده از نوردهی های طولانی و ثبت عکس هایی فانتزی آماده خواهد کرد.


1- از فلاش استفاده نکنید

در حالت تمام خودکار ، دوربین SLR شما می خواهد از نور فلاش در شب استفاده نماید که می تواند موجب خراب شدن عکس تان شود. فلاش می تواند پیش زمینه را بیش از حد روشن و پس زمینه را بیش از حد لزوم تیره نماید. از حالت های P ، Tv ، Av یا M برای عدم استفاده از فلاش بهره بگیرید.


2- حساس تر باشید

حتی در شب های تاریک ،می توانید بدون سه پایه یا فلاش به عکاسی از صحنه های نورانی شهر بپردازید. در صورت نیاز ، ISO (حساسیت ) را افزایش دهید تا بتوانید از سرعت های بالاتر شاتر هم استفاده نمایید . البته در این صورت سطح نویز تصاویر شما افزایش خواهد یافت.

3- استفاده از لرزش گیرهالنزهای IS یا (Image Stabilization) بسیار در هنگام عکاسی بدون سه پایه و آن هم در شب مفید واقع می شوند . آخرین لنزهای IS شرکت Canon امکان ثبت تصاویری واضح را حتی با استفاده از سرعت های شاتری چهار برابر پایین تر از سرعت های معمول برای شما پدید می آورند.

4- سه پایه

برای نوردهی های طولانی تر از یک ثانیه یا بیشتر ،شما به یک سه پایه محکم احتیاج دارید. در عکاسی در فضای بیرون می توانید با آویختن وزنه ای آنرا ثابت و محکم کنید تا خطر لرزش آن وجود نداشته باشد.

5- زمان مناسب

حتی در صورت استفاده از سه پایه ، در صورت عکاسی روی یک پل یا در کنار یک جاده شلوغ هنور هم لرزش های آشکاری را شاهد خواهید بود. سعی کنید از وقفه هایی که در رفت و آمد بوجود می آیند برای ثبت عکس استفاده نمایید.

6- سلف تایمر

حتی محکم ترین سه پایه های دنیا هم نمی توانند اثرات ناشی از لمس دوربین برای شروع نوردهی را خنثی نمایند. از یک کنترل از راه دور شاتر یا سلف تایمر به همراه عملکرد Mirror Lock-up در دوربین تان برای کاهش این اثرات استفاده نمایید.

7- فاصله یابی


مخصوصا در شرایط کم نور ، فاصله یابی نوری خودکار می تواند نتایجی روشن تر یا تیره تر از آنچه که انتظارش را داشتیم ، خلق نماید. عکس های تان را در LCD دوربین بررسی کنید و از حالت نوردهی Manual برای افزایش انعطاف در هنگام عکاسی استفاده نمایید.

8- سطوح بازتابنده


نورهای رنگی در عکس هایی که در شب ها ثبت می شوند ، بسیار زیبا هستند و شما می توانید با استفاده از دریاچه ها ، رودخانه ها یا گودال هایی که از آب باران پر شده اند، در پیش زمینه عکس برای تاکید روی این نورها و بازتاب آنها استفاده نمایید.

9- نوردهی های طولانی

از گشودگی های دیافراگم کوچک بین f/11 تا f/22 با نوردهی های طولانی تا حدود 30 ثانیه در حالت Manual برای تبدیل نورهای چراغ های اتومبیل ها به دنباله های نوری زیبا استفاده کنید.

10- قدرت بیشتر

نوردهی های طولانی برای حذف افرادی که در حال قدم زدن در اطراف صحنه هستند از عکس هم بسیار مفید است اما مراقب باشید ، استفاده از چنین تنظیماتی موجب تخلیه زود هنگام باتری ها می شوند ، پس بهتر است هنگام عازم شدن برای ثبت چنین عکس هایی از باتری هایی استفاده کنید که کاملا شارژ شده اند.

برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه