نجات جان دختر کوچک توسط قلبی که به صورت سه‌بعدی پرینت شده

نویسنده:

۰۲:۰۵:۴۵

جراحان قلب بیمارستان کودکان میامی از یک پرینتر سه‌بعدی استفاده کردند تا یک نمونه سه‌بعدی از قلب دختر 4 ساله‌ای بسازند و طی یک جراحی پیچیده، جان دختر کوچک را نجات دهند. این دختر 4 ساله به یک بیماری مادرزادی به نام اتصال ناهنجار سیاهرگ ریوی (TAPVC) دچار بود. در واقع سیاهرگ‌های وی خون را به بخش اشتباهی قلبش پمپ می‌کرد. این امر باعث می‌شد که تنفس دشوار شده، بی‌حال شود و سیستم ایمنی بدنش ضعیف باشد.

پس از یک سری جراحی سطحی که موقتی بود، پزشکان می‌دانستند که باید راه‌حلی بیابند. شرایط دختر 4 ساله وخیم بود و گروه متخصصین قلب برآورد کردند اگر راه‌حلی نیابند، دختر 4 ساله تنها چند هفته زنده خواهد ماند. پزشکان با استفاده از یک مدل قلب که از طریق دستگاه پرینت سه‌بعدی ساخته شده بود، توانستند یک جراحی انجام دهند که تاکنون انجام نشده بود. در این جراحی بخش‌هایی از یک قلب اهداگر نیز استفاده شد. حالا جریان خون این دختر 4 ساله به صورت نرمال درآمده و حال عمومی وی رو به بهبودی است.

این خبر چند مورد مشابه را به یاد می‌آورد، مانند زمانی که پزشکان بیمارستان کودکان Morgan Stanley در New York-Presbyterian یک جراحی قلب پیچیده انجام دادند. در این جراحی قلب یک نوزاد با استفاده از یک مدل سه‌بعدی جراحی شده بود.

یکی از جراحان این دختر 4 ساله به خبرنگاران گفت: «استفاده از دستگاه‌های پرینت سه‌بعدی، عامل دیگری در شرایط بسیار پیچیده محسوب می‌شود؛ شرایطی که تصور می‌شود مداخله‌های جراحی در واقع امکان‌پذیر نیست. در مورد جراحی این دختر 4 ساله که Adanelie نام دارد، یک مدل قلب سه‌بعدی به ما کمک کرد تا روشی برای انجام جراحی داشته باشیم و جان وی را نجات دهیم».

این جراحی، یکی دیگر از معجزه‌هایی است که پرینت سه‌بعدی در زمینه سلامت به کار گرفته می‌شود.


 
برگرفته از
چاپ سه‌بعدی
لینک کوتاه

دیدگاه