اصل یا ساخت چین؟

نویسنده:

۰۲:۱۵:۲۹

«ساخت چین: پروژه‌ای از داگ فیشبون» هدف خاصی را دنبال می‌کند. این پروژه، اهمیت کار اصل در مقابل کپی و نقش هنر را به عنوان یک کالا-موضوعی که در دنیای تولید انبوه امروز اهمیت روز افزونی پیدا کرده- به چالش می‌کشد. در این پروژه که ایده «داگ فیشبون» هنرمند مدرن آمریکایی است و توسط مسئولین گالری دالویچ اجرا خواهد شد، این گالری به صورت موقت یکی از شاهکارهای هنری موجود در موزه را از قاب خود خارج کرده و آن را با یک کپی-که فیشبون به یکی از هزاران صادرکننده چینی نقاشی‌های رنگ روغن سفارش داده-جایگزین می‌کند. سپس از بازدیدکنندگان موزه دعوت خواهد شد تا کار تقلبی را تشخصی دهند. این پروژه برای سه ماه اجرا می‌شود و بازدیدکنندگان مشتاق می‌توانند پاسخ‌های خود را توسط یک آیپد که در گالری قرار داده شده، ثبت کنند. کسانی که پاسخ درست داده باشند برای بردن یک پرینت دلخواه از مجموعه این موزه که توسط فیشبون امضا شده، رقابت خواهند کرد.

پاسخ این معما روز 28 آوریل 2015 اعلام می‌شود و اثر اصلی در کنار تابلوی کپی شده قرار می‌گیرد تا بازدیدکنندگان بتوانند آن‌ها را باهم مقایسه کنند و به تحلیل و تجزیه بپردازند.

امروزه میلیون‌ها نسخه کپی شده از نقاشی‌های مشهور در چین خلق شده و به سراسر جهان صادر می‌شوند. موزه دالویچ با جایگزینی یک اثر کپی شده، قصد دارد تا مردم را تشویق کند تا به دقت به آثار هنری به نمایش گذاشته شده نگاه کنند و در جادوی زیبایی آن‌ها غرق شده، و به قدردانی از زیبایی و اصالت این آثار بپردازند.

داگ فیشبون می‌گوید: "به نمایش گذاشتن یک اثر تقلبی باعث می‌شود تا بازدیدگنندگان به داوری خود شک کنند. ما هیچ نشانه و سر نخی را در این پروژه قرار نداده‌ایم و من هیچ تعجب نمی‌کنم اگر یک متخصص جواب درست را پیدا کند. حتی موضوع بودن یا نبودن یک اثر کپی شده شک برانگیز است و این موضوع و رقابت برای من بسیار هیجان انگیز به نظر می‌رسد."

 

برگرفته از
ساخت چین
لینک کوتاه

دیدگاه