اجرای هنری «نمای خیابانی گوگل»

نویسنده:

۰۸:۱۷:۱۲

 شهرداری مونس به مناسبت انتخاب این شهر به عنوان یک پایتخت فرهنگی، مراسم و برنامه‌های بسیاری را در نظر گرفته و یکی از آن‌ها بیش از بقیه هیجان انگیز به نظر می‌رسد. «نمای خیابانی مونس»(هم قافیه با نمای خیابی گوگل) پروژه‌ای عکاسی است که توسط دو هنرمند به نام‌های «آنتونیا تادی» و «لودویک نابیلو» به اجرا در می‌آید و توسط بنیاد مونس حمایت می‌شود. در این پروژه، ماشینی عجیب با دوربین 360 درجه‌اش در سراسر خیابان‌های مرکز شهر مونس می‌چرخد و صحنه‌هایی غیر معمول با حضور شهروندان این شهر را ثبت می‌کند.

اما دلیل اجرای این پروژه چیست؟ مسئولان این پروژه می‌گویند که هدف آن، نزدیک کردن مردم به شهر و کشف دوباره آن به شیوه‌ای منحصر به فرد است. هنرمندان اجرا کننده پروژه می‌گویند: "اینکه مردم شهر مونس در معرفی و نمایش شهر خودشان شرکت داشته باشند بسیار مهم است." این ملاقات تعاملی و تجربه همه جانبه، خیابان‌های شهر مونس را تبدیل به مراحل کوچکی می‌کنند که شهروندان را پله پله به شرکت کردن در نمایشی تصویری از شهرشان تشویق می‌کند.

برای اجرای این پروژه آمادگی زیادی لازم نیست و هنرمندان به ناگهانی بودن اجرایش تأکید دارند. هر هنرمند، به هر شهروند توضیح مختصری در مورد پروژه داده و سپس همه چیز به خلاقیت فرد واگذار می‌شود تا خود هر گونه که دوست دارد در صحنه قرار بگیرد. با این حال، این تیم هنرمند تاریخ فرهنگی شهر و هر خیابان آن را در نظر گرفته و با توجه به آن کار خود را انجام می‌دهند.

نابیلو و تادی، با اجرای این پروژه قصد دارند تا مردم شهر را وادارند تا به شهر خود به گونه‌ای مثبت نگاه کرده و تاریخ آن را در آغوش بگیرند. همچنین، اجرای آن به نوعی نقد بر «نمای خیابانی گوگل» است که با حالتی ساکن و مرده از شهرها عکس گرفته و به نمایش می‌گذارد. نابیلو می‌گوید: "به نظر من این‌که یک شهر چگونه به نمایش گذاشته می‌شود باید توسط مردم آن شهر توصیف شود، نه دوربین‌های گوگل."


 

برگرفته از
نمای خیابانی گوگل
لینک کوتاه

دیدگاه