۶ نکته حساس قبل از خرید خانه

نویسنده:

۰۸:۲۶:۱۸

محله، دسترسی به خیابان‌های اصلی، سال ساخت، سیستم برق و لوله کشی، طبقه مورد نظر، متراژ مناسب، تعداد واحدهای مسکونی مجتمع، نقشه داخلی، قیمت و در ‌‌‌‌نهایت رعایت همه قوانین جهت انجام معامله برای خرید یک واحد مسکونی حرف اول را می‌زند.

به طور طبیعی خرید یک خانه همچون خرید لباس و ماشین و دیگر اموال نیست که بتوان براحتی آن را خرید و فروخت. بلکه ممکن است یک خانواده حداقل 30 سال پس انداز کرده باشد تا بتوانند صاحب یک خانه شود. بنابراین رعایت همه جوانب در مقابل این همه شکیبایی نیاز است.
  
در این گزارش شش نکته مهم که بهتر است پیش از خرید یک واحد مسکونی در نظر داشت، اشاره شده است:
 

۱. محله

ابتدا باید با درنظر گرفتن سبد هزینه‌ای برای خرید یک واحد مسکونی و مشارکت اعضای خانواده باید محله مورد نظر شناسایی شود تا همه توان خرید بر روزی یک منطقه از شهر متمرکز شود.

 

 

۲. ظاهر ساختمان
  • به نمای ساختمان توجه کنید نمای ساختمان اولین چیزی است که جلب توجه می‌کند. نمایی که هم دوام و هم زیبایی را با هم داشته باشد، انواع مختلف سنگ مانند گرانیت و… است ضمنا شستشو و تمیز نگه داشتن آن هم ساده‌تر و کم هزینه‌تر است.
  • سال ساخت، نوع سازه، نوساز و قدیمی بودن و وجود آسانسور، انباری و اینکه واحد مسکونی در کدام طبقه قرار دارد بسیار مورد توجه است.
  • اگر کودک و یا افراد مسن با شما زندگی می‌کنند حتما باید به تعداد پله‌های منتهی به واحد مسکونی مورد نظر توجه داشته باشید. به پله‌ها نیز توجه کنید ابعاد استاندارد پله‌ها هم به کاهش خطرات و حوادث به خصوص برای کودکان و سالمندان کمک می‌کند. یک پله استاندارد باید حداقل ۳۰ سانتی متر عرض و ۱۸ سانتی متر ارتفاع دارد. اما اگر ساختمان بالای ۴ طبقه داشته باشد استاندارد‌ترین پله‌ها هم نمی‌تواند جای آسانسور را در آن بگیرد.
  • سعی کنید خانه‌هایی با بیش از چهار طبقه بدون آسانسور را برای خرید انتخاب نکنید چون حتی اگر در طبقات پایین باشید و یا بتوانید بالا و پایین رفتن روزمره را تحمل کنید، میهمان‌های شما و همسایگان  چنین تحملی را ندارند و حتی شما هم تحمل سر و صدای آن‌ها را نخواهید داشت.
  • اطمینان از وجود پله فرار و راه‌های خروجی ایمن و سریع در ساختمان‌های مرتفع. اگر به سروصدا حساس هستید و نمی‌خواهید به هیچ عنوان زمان‌های حیاتی استراحت در منزل را از دست بدهید بهتر است از خیر طبقه همکف و اول بگذرید چون سروصدای خودرو‌ها در پارکینگ و نیز دود آن‌ها، این امکان را از شما خواهد گرفت.
  • بازدید ملک یا ساختمان مورد نظر در چندین نوبت شبانه روز برای اطمینان از دید، نوردهی و عوامل محیطی دیگر مهم است.
  • وجود پارکینگ و انباری که لازمه امنیت بیشتر خانواده است در قیمت گذاری واحد مسکونی نقش بسزایی دارد. به ورودی و خروجی پارکینگ‌ توجه کنید که در زمستان به علت یخ زدگی موجب سرخوردن ماشین شما در حین بالا آمدن یا پایین رفتن نشود.

 

۳. گرمایش و سرمایش
  • اطلاعات دقیق از شوفاژ خانه، وجود پکیج، سیستم سرمایشی و گرمایشی باید با دقت بالایی انجام شود. سیستم لوله کشی، برق، تلفن مورد اهمیت است. اطمینان از رعایت نکات ایمنی در انشعابات و تاسیسات برق، گاز و آب ساختمان.

 

۴. متراژ
  • نمی‌شود گفت هرخانواده چند متر خانه نیاز دارد، اما معقول بودن تعداد افراد خانواده با هزینه موجود اصلی است که باشد به آن توجه کرد. به طور معمول خانواده‌هایی بیشتر از سه نفر حتما به واحد مسکونی با وجود دو اتاق خواب نیاز دارند و باید این واحد مسکونی دارای چند کمد دیواری و تراس باشد.

 

۵. قیمت 

حتما باید کل هزینه پرداختی که در توان است را به بنگاه املاک بگوئید. کم و بیش آن، اخذ وام و قرض‌ها را هم بگوئید تا بنگاه دار واحد مسکونی مناسب با سبدهزینه شما را معرفی کنند. همچنین به هزینه‌هایی که ممکن است هنگام خرید، هزینه‎هایی همچون سند، دفتر ثبت اسناد، پایان کار، مالیات و کیسیون املاک را مورد وجه قرار دهید. روز قرارداد ماده‌ها و تبصره‌های متن قرارداد و مبایعه نامه خرید را دقیق بخوانید.

 

 

۶. دریافت کد رهگیری

از سال ۸۹ تاکنون دریافت کد رهگیری برای هر معامله قانونی الزامی است. از خرید یک خط تلفن تا دریافت اینترنت و ثبت نام فرزندان در مدارس وجود کد رهگیری هنگام قرارداد الزامی است. بنابراین هنگام خرید یک واحد مسکونی حتی اگر از نزدیک‌ترین افراد خانواده هم باشد باید کد رهگیری اخذ شود. حال باید‌‌‌‌ همان روز قرارداد و پس از انعقاد قرارداد کد رهگیری از بنگاه املاک اخذ شود.

این کد هنگام قراداد رسمی در بنگاه معاملات ملکی توسط بنگاهدار و سیستم‌های ثبت املاک صادر و به تلفن همراه خریدار و فروشنده ارسال می‌شود.

برگرفته از
فوت و فن
لینک کوتاه

دیدگاه