کشمکش آئودی و فیات بر سر اعداد و حروف!

نویسنده:

۰۲:۱۶:۰۶

شایعات، گمانه‌زنی‌ها و پیشگویی‌هایی در مورد دعوای اتومبیل Juke نیسان و مینی‌کوپر با آئودی Q2 از سال 2012 وجود داشته است. همین جریان برای اتومبیل Q4 از سال 2011 وجود داشته و احتمالاً توسط اتومبیل کانسپت TT در سال گذشته در Beijing Motor Show نشان داده شد. حالا مشخص شده که این دو نام متشکل از حرف و عدد یعنی Q2 و Q4 تنها نام‌هایی هستند که از سری اتومبیل‌های آئودی Q1 تا Q9 جا مانده‌اند و این شرکت اینگولشاتی (شهری است تاریخی در ساحل رود دانوب با ۱۲۴۴۰۰ شهروند، واقع در ایالت بایرن در آلمان) می‌خواهد این نام‌ها را نیز انتخاب کند تا ترتیب اتومبیل‌های کراس‌اور خود را تکمیل نماید. با این حال، شرکت فیات قبلاً این نام‌ها را انتخاب کرده و طبق شایعات، مدیرعامل فیات، Sergio Marchionne، علاقه‌ای به فروختن این نام‌ها نشان نمی‌دهد.

شرکت فیات از نام‌های Q2 و Q4 همانند نشان خود استفاده کرده که نشان می‌دهد محصول این شرکت دارای دیفرانسیل دو چرخ یا دیفرانسیل تمام چرخ است. این شرکت این نشان را در سدان Alfa Romeo، Maserati Quattroporte S و Ghibli S Q4 استفاده کرده است. طبق گفته Car Magazine، مدیرعامل فیات از نظر منطقی مخالف فروش این حق‌وحقوق نیست؛ اما هرگز این کار را برای هیچ‌یک از متعلقات شرکت Volkswagen نخواهد کرد. این امر باعث می‌شود که آئودی یک دادخواه ناکام بماند.

چرا مدیرعامل فیات این‌قدر مصمم است؟ مدیرعامل گروه شرکت‌های VW، Ferdinand Piëch، زمانی که گفت اگر Alfa Romeo محصول شرکت Volkswagen بود، چهار برابر می‌فروخت، فتیله این دعوا را آتش زد. سپس زمانی که تمایل خود برای خرید Alfa Romeo را به صورت عمومی بیان کرد، پل میان این دو شرکت را از بین برد. سپس شرکت Volkswagen با قیمت‌گذاری ستیزه‌جویانه در اروپا در بدترین دوره فروش اتومبیل‌ها، این تنش را شدت بخشید. در آن زمان مدیرعامل فیات گفت که این قیمت‌گذاری باعث ایجاد حمام خون خواهد شد. آخرین حمله VW این بود که یکی از مسئولان سخنگوی این شرکت اظهار داشت که Marchionne لیاقت سرپرستی European Automotive Manufacturers Association  را ندارد و اگر وی سرپرست این اتحادیه شود، VW کناره‌گیری خواهد کرد. به همین دلیل است که در حالت خوش‌بینانه، شرکت آئودی کوچک‌ترین شانسی برای دستیابی به دو مدل Q2 و Q4 را ندارد.

در نتیجه تا زمانی که مدیرعامل فیات تغییر نکرده، چنین چیزی اتفاق نمی‌افتد. با این حال Marchionne اظهار داشته که در سال 2018 از این شغل کناره‌گیری خواهد کرد. شاید در آن زمان شانس شرکت آئودی برای مذاکره با جانشین وی بیشتر شود.


 
برگرفته از
Audi
لینک کوتاه

دیدگاه