سردرد میگرنی چیست؟

نویسنده:

۰۶:۱۵:۰۴

تمام افرادی که دچار سردرد میگرنی شده‌اند، می‌توانند به شما بگویند که این سردردها تا چه اندازه دردناک هستند و چقدر سریع می‌توانند روز شما را خراب کنند. فکر می‌کنید سردرد میگرن دقیقاً چیست؟

میگرن یک نوع سردرد دردناک و گاهی مزمن است که سریع اتفاق می‌افتد و اغلب باعث ایجاد درد در اطراف گیجگاه در یک طرف سر می‌شود. این درد می‌تواند تا صورت، سینوس‌ها، فک و گردن گسترش یابد. میگرن ممکن است بین 1 الی 72 ساعت ادامه یابد. سردرد افرادی که دچار میگرن هستند، اغلب با حالت تهوع یا استفراغ همراه است. این افراد نسبت به نور یا صدای بلند حساس هستند. از دیگر علائم میگرن می‌توان به لرز، افزایش ادرار، خستگی، عدم اشتها، کرختی، مورمور شدن بدن یا ضعف، مشکل در تمرکز و عرق کردن اشاره کرد.

طبق آمار جدید، نزدیک به 12 درصد از جمعیت آمریکا و 10 درصد افراد در سراسر جهان، دچار میگرن هستند. این سردرد معمولاً در سنین 25 الی 55 اتفاق می‌افتد. علاوه بر این، میگرن در خانواده ارثی است.

زنان سه برابر بیشتر از مردان دچار میگرن می‌شوند، به ویژه زمانی که در سنین باروری هستند. بیش از نیمی از سردرهای میگرنی یا قبل از عادت ماهیانه یا در حین یا بعد از آن اتفاق می‌افتد. علت این موضوع هنوز مشخص نیست؛ اما متخصصین گمان می‌کنند کاهش هورمون استروژن و پروژسترون قبل از عادت ماهیانه باعث تحریک میگرن در این دوره می‌شود. یکی دیگر از محرک‌های میگرن، استرس است.

دکتر Keri Peterson در این باره می‌گوید: «در طول مدت عادت ماهیانه، زنان اغلب مجبور هستند کارهای خانه را انجام دهند، فشارهای محل کار را تحمل کنند و مسئولیت‌های اجتماعی خود را به جای آورند. از آنجا که استرس یکی از محرک‌های میگرن محسوب می‌شود، تعجبی ندارد که در میان زنانی که در سنین باروری هستند، بیشتر رایج است».
حائز اهمیت است که بدانید میگرن شما چه نوعی است؛ زیرا کنترل انواع مختلف سردرد با یکدیگر متفاوت است. در ادامه چند نوع رایج از میگرن آورده شده است:

میگرن بدون پیش هشدار

این میگرن، رایج‌ترین نوع میگرن است. این میگرن‌ها با درد شروع می‌شوند و هیچ نشانه‌ای از قبل ندارند.

میگرن با پیش هشدار
برخی از افراد مبتلا به میگرن،  10 الی 15 دقیقه قبل از شروع سردرد، یک سری علائم مانند سرگیجه، نقاط سیاه در یک یا هر دو چشم، احساس سوزش در پوست، مشاهده الگوهای زیگزاگ در دید یا نور چشمک‌زن را تجربه می‌کنند. این میگرن، همان میگرن با پیش هشدار نام دارد که 20 درصد افراد مبتلا به میگرن را در بر می‌گیرد.

میگرن‌های چشمی
میگرن‌های چشمی نسبت به میگرن‌های با پیش هشدار کمتر رایج هستند. این میگرن گاهی اوقات میگرن مرتبط با چشم نامیده می‌شود؛ زیرا رایج‌ترین نشانه آن، از دست دادن بینایی یا نابینایی یک چشم به مدت یک ساعت است که در نهایت منجر به سردرد می‌شود. تشخیص به موقع و درمان میگرن‌های چشمی ضروری است. اگر فکر می‌کنید چنین میگرنی را تجربه کرده‌اید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.
برگرفته از
سردرد
لینک کوتاه

دیدگاه