اولین‌ آپارتمانی که سه‌بعدی پرینت شده

نویسنده:

۱۲:۲۵:۵۹

در حالی که شرکت‌های معماری در حال رقابت با یکدیگر هستند تا خانه‌ای طراحی کنند که از طریق پرینت سه‌بعدی ساخته شود، یک شرکت چینی بی‌سروصدا این کار را انجام داد. در ماه مارس سال 2014، شرکت WinSun 10 خانه را در عرض 24 ساعت از طریق پرینت سه‌بعدی ساخت. این شرکت اظهار داشت که برای این کار از یک دستگاه پرینت سه‌بعدی مناسب استفاده کرده که از ترکیبی از ساختمان‌های خاکی و پسماندهای صنعتی مانند شیشه و مواد زائد و یک نوع سیمان که سریع خشک می‌شود با یک عامل شیمیایی سفت‌کننده خاص استفاده می‌کند.

 حالا شرکت WinSun کارایی فناوری خود را بار دیگر به اثبات رسانده و یک آپارتمان 5 طبقه در متراژی 1100 مترمربعی ساخته و آن را با وسایل تزئینی در خارج و داخل ساختمان آراسته است.

مجموعه دستگاه‌های پرینت سه‌بعدی به‌کاررفته در این پروژه که توسط Ma Yile ساخته شده است، 6.6 متر ارتفاع، 10 متر عرض و 40 متر طول دارد. این دستگاه‌ها قطعات ساختمان را در اندازه‌های بزرگ در کارخانه WinSun ساخته‌اند. سپس این ساختارها در محل نصب ساختمان سرهم شده‌ و با تقویت‌کننده‌های استیل و عایق‌بندی کامل شده‌اند تا استانداردهای رسمی ساختمان‌سازی را رعایت کنند.
اگرچه این شرکت اعلام نکرده که حداکثر اندازه قطعاتی که دستگاه می‌سازد، چقدر است؛ اما طبق تصاویر منتشرشده در وب‌سایت این شرکت، اندازه قطعات واقعاً بزرگ است. یک طرح CAD به عنوان الگو استفاده شده و کامپیوتر موردنظر از آن بهره برده تا بازوی بیرون‌زده را کنترل کند و قطعات را با دقت روی زمین بگذارد. دیوارهای این ساختمان توخالی پرینت شده‌اند و یک الگوی زیگزاگی داخلشان وجود دارد تا آن‌ها را تقویت کند. این امر باعث ایجاد فضا برای نصب می‌شود.

این فرآیند 30 الی 60 درصد از پسماندهای ساختمانی را کاهش می‌دهد، زمان ساخت را 50 الی 70 درصد کم می‌کند و هزینه کار را 50 الی 80 درصد کاهش می‌دهد. در کل ساخت این آپارتمان حدود 161 هزار دلار هزینه در بر داشته است.

همچنین این ساختمان با استفاده از مواد قابل بازیافت، نیاز به سنگ و مواد دیگر را کاهش می‌دهد. در نتیجه یک روش ساخت‌وساز به وجود می‌آید که هم دوستدار محیط‌زیست است و هم مقرون‌به‌صرفه.
این شرکت امیدوار است در آینده از این فناوری استفاده کند و ساخت‌وسازهای بزرگ‌تری مانند پل و حتی آسمان‌خراش بسازد. 

برگرفته از
آپارتمانی با چاپ سه‌بعدی
لینک کوتاه

دیدگاه