امکان خواندن طومارهای باستانی شهر هرکولانیوم بعد از ۲۰۰۰ سال

نویسنده:

۰۷:۳۰:۵۶

صدها طومار پاپیروس که گفته می‌شود توسط فیلسوفان یونانی نوشته شده‌اند، در شهر رُمی هرکولانیوم یافت شده است. این شهر توسط فوران آتشفشانی که در سال 79 میلادی اتفاق افتاد و شهر پمپئی را نیز نابود کرد، از بین رفت. در پی وقوع ناگهانی این آتشفشان، شهر پمپی در زیر لایه‌ای سخت از خاکستر فرو رفت و شهر همسایه آن هرکولانیوم، در معرض گازهای سوزاننده سمی قرار گرفت. گاز داغ کوره مانند این آتشفشان، شهروندان شهر را زنده زنده سوزاند و طومار نوشته‌ها را به لوله‌های سیاه و شکننده تبدیل کرد. این نوشته‌های سوخته که در تنها کتابخانه به جا مانده از دنیای باستان قرار داشتند، 250 سال پیش در ویرانه‌های ویلای عظیمی که تصور می‌شود متعلق به سیاستمدار ثروتمند رمی به نام «کالپورنیس پیزو سزونینوس» بوده است، یافت شدند. این طومارها که هم اکنون در موزه ملی ناپل نگهداری می‌شوند، به قدری شکننده هستند که ممکن است با کوچترین لمسی شکسته شده و از بین بروند.

 مشکل دیگر این است که جوهر استفاده شده بر روی این طومارها از دوده ساخته شده و نوشته‌ها بر روی زمینه سیاه شده کاملا ناخوانا هستند. اما حالا دانشمندان ایتالیایی می‌گویند که ممکن است بتوانند با استفاده از تکنولوژی روز، متن پنهان شده در این طومارها را بعد 2000 سال بخوانند.

دانشمندان می‌گویند که با پیشرفت تکنولوژی، این طومارها احتمالا در دهه پیش رو قابل خواندن خواهند بود؛ تیم دانشمندان ایتالیایی برای کاوش این طومارها، از تکنولوژی توموگرافی و اشعه ایکس که در پزشکی برای اسکن و تصویر کردن بافت‌های نرم استفاده می‌شود، بهره گرفته‌اند. این تکنولوژی، بر این پایه استوار شده که اشعه اکس توسط مواد مختلف به گونه متفاوتی جذب می‌شود و دانشمندان امیدوارند که بتوانند حروف نوشته شده بر روی این پاپیروس‌ها را از روی زمینه‌شان، تشخیص دهند.

 

برگرفته از
طومارهای باستانی
لینک کوتاه

دیدگاه