زگیل کف پا و زگیل کف دست

نویسنده:

۱۱:۳۹:۵۶


 
زگیل‌های کف دست و پا چه هستند؟
زگیل‌های کف دست و پا غدد غیر سرطانی پوست هستند که با عفونت ویروسی در لایه بالایی پوست ایجاد می‌شوند. مقصر این عارضه، نژادی از ویروس‌ به نام پاپیلومای انسانی یا HPV است. نژادهای بسیاری از این ویروس وجود دارد. آنهایی که موجب بروز زگیل‌های معمول در دست و پا می‌شوند با آنهایی که منجر به بروز زگیل آلت تناسلی می‌شوند، نژاد یکسان HPV ندارند.

برخی مردم به اشتباه فکر می‌کنند که زگیل‌های کف دست و کف پا بدخیم هستند. در حقیقت، آنها مضر نیستند. سرانجام بیشتر زگیل‌ها حدوداً طی دو سال بدون درمان ناپدید می‌شوند. زگیل‌ها بر حسب محلی که ظاهر می‌شوند می‌توانند منجر به تحریک یا درد خفیف شوند. همچنین، زگیل‌ها ممکن است ظاهری زشت و کریه داشته باشند و  باعث خجالت‌زده شدن شخصی شوند که آنها را دارد.
 

زگیل کف دست و پا چه شکلی هستند؟
به طور متوسط اندازه زگیل‌های کف دست و پا کوچک مانند مداد پاک‌کن هستند. اما برخی زگیل‌ها بزرگتر می‌شوند. گاهی اوقات زگیل‌های کف پا خوشه‌ای می‌شوند که به آنها زگیل‌های موزاییکی می‌گویند.
بعضی وقت‌ها هم میخچه پا و پینه پا با زگیل‌های کف دست و پا اشتباه گرفته می‌شوند. در برخی زگیل‌ها، نقطه‌های سیاه و کوچک ظاهر می‌شود که به همین دلیل مردم به آنها زگیل‌های دانه‌ای می‌گویند. در واقع، نقطه‌های سیاه، رگ‌ها خونی کوچک هستند که به داخل زگیل نفوذ می‌کنند. در حقیقت زگیل‌ها دانه ندارند.
زگیل‌های کف پا مانند زگیل‌های کف دست معمولا از پوست بیرون نمی‌زنند؛ این امر تا حدی به دلیل فشاری است که به علت راه رفتن بر روی زگیل‌ها وارد شده و تأثیر صاف‌کنندگی دارد.

 
چگونه به زگیل کف دست و پا مبتلا می‌شویم؟
زگیل‌ها از شخصی به شخص دیگر سرایت می‌کند. این انتقال ممکن است غیرمستقیم باشد. برای نمونه، بچه‌ای که زگیل روی دستش دارد ممکن است زمینِ بازی را لمس کند و همان سطح توسط کودک دیگری لمس شود و زگیل سرایت کند.  شخصی که زگیل کف پا دارد بدون پوشیدن دمپایی، از دوش استفاده می‌کند و شخص دیگر هم از همان استفاده کرده و زگیل سرایت می‌کند. خطر ابتلا به زگیل کف دست و پا در اشخاص کم است.
خطر ابتلا به زگیل در افراد متفاوت است. کسانی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است بیشتر در خطر هستند. اما آنهایی که سیستم ایمنی سالمی دارند نیز می‌توانند زگیل داشته باشند.

 
درمان زگیل کف دست و پا چیست؟
زگیل کف دست و پا اغلب بدون درمان از بین می‌روند. با این حال، اگر زگیل‌های پوستی معمول باعث آزار شما هستند، می‌توانید به چندین روش آنها را درمان کنید.
  • چسب نواری مخصوص لوله یکی از راه‌های درمان خانگی است. یک نوار کوچک را روی زگیل چسبانده و آن را به مدت 6 روز به حال خود بگذارید. سپس، آن را بردارید. زگیل را در آب خیسانده و به آرامی با سنگ پا یا سوهان آن را کوچک کنید. این روند را چندین بار تکرار کنید تا زگیل از بین برود. ممکن است چندین ماه طول بکشد. از این درمان انتظار معجزه نداشته باشید زیرا احتمالا به خوبیِ یک دارو عمل نمی‌کند.
  • داروهای درمان زگیل که بدون نسخه هم فروخته می‌شوند تقریبا در 50 درصد از موارد مفید هستند. این داروها که زگیل را درمان می‌کنند معمولا با کندنِ پوستِ زگیل کار می‌کنند.
  • درمان پزشک شامل منجمد کردن زگیل با نیتروژن مایع، برداشتن زگیل با لیزر یا جراحی، به کار بردن یا تزریق داروهایی برای تقویت سیستم ایمنی است تا بدن شما را از این ویروس پاک کند.

با این حال، درمان ساده و آسان نیست. مثلاً درمان خانگی برای زگیل دست می‌تواند چند هفته تا چند ماه طول بکشد. درمان زگیل‌های پا کمی سخت است زیرا بیشتر زگیل‌ها زیر سطح پوست هستند.
حتی اگر درمان موفق باشد، زگیل می‌تواند باز هم ظاهر شود.
پزشکان می‌گویند اگر زگیل ناراحت‌کننده نیست می‌تواند به حال خود رها شود. به زگیل زمان دهید تا به لطف سیستم ایمنی بدن، به خودیِ خود محو شود.

 
برگرفته از
زگیل
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه