زگیل کف پا و زگیل کف دست

نویسنده:

۱۱:۳۹:۵۶


 
زگیل‌های کف دست و پا چه هستند؟
زگیل‌های کف دست و پا غدد غیر سرطانی پوست هستند که با عفونت ویروسی در لایه بالایی پوست ایجاد می‌شوند. مقصر این عارضه، نژادی از ویروس‌ به نام پاپیلومای انسانی یا HPV است. نژادهای بسیاری از این ویروس وجود دارد. آنهایی که موجب بروز زگیل‌های معمول در دست و پا می‌شوند با آنهایی که منجر به بروز زگیل آلت تناسلی می‌شوند، نژاد یکسان HPV ندارند.

برخی مردم به اشتباه فکر می‌کنند که زگیل‌های کف دست و کف پا بدخیم هستند. در حقیقت، آنها مضر نیستند. سرانجام بیشتر زگیل‌ها حدوداً طی دو سال بدون درمان ناپدید می‌شوند. زگیل‌ها بر حسب محلی که ظاهر می‌شوند می‌توانند منجر به تحریک یا درد خفیف شوند. همچنین، زگیل‌ها ممکن است ظاهری زشت و کریه داشته باشند و  باعث خجالت‌زده شدن شخصی شوند که آنها را دارد.
 

زگیل کف دست و پا چه شکلی هستند؟
به طور متوسط اندازه زگیل‌های کف دست و پا کوچک مانند مداد پاک‌کن هستند. اما برخی زگیل‌ها بزرگتر می‌شوند. گاهی اوقات زگیل‌های کف پا خوشه‌ای می‌شوند که به آنها زگیل‌های موزاییکی می‌گویند.
بعضی وقت‌ها هم میخچه پا و پینه پا با زگیل‌های کف دست و پا اشتباه گرفته می‌شوند. در برخی زگیل‌ها، نقطه‌های سیاه و کوچک ظاهر می‌شود که به همین دلیل مردم به آنها زگیل‌های دانه‌ای می‌گویند. در واقع، نقطه‌های سیاه، رگ‌ها خونی کوچک هستند که به داخل زگیل نفوذ می‌کنند. در حقیقت زگیل‌ها دانه ندارند.
زگیل‌های کف پا مانند زگیل‌های کف دست معمولا از پوست بیرون نمی‌زنند؛ این امر تا حدی به دلیل فشاری است که به علت راه رفتن بر روی زگیل‌ها وارد شده و تأثیر صاف‌کنندگی دارد.

 
چگونه به زگیل کف دست و پا مبتلا می‌شویم؟
زگیل‌ها از شخصی به شخص دیگر سرایت می‌کند. این انتقال ممکن است غیرمستقیم باشد. برای نمونه، بچه‌ای که زگیل روی دستش دارد ممکن است زمینِ بازی را لمس کند و همان سطح توسط کودک دیگری لمس شود و زگیل سرایت کند.  شخصی که زگیل کف پا دارد بدون پوشیدن دمپایی، از دوش استفاده می‌کند و شخص دیگر هم از همان استفاده کرده و زگیل سرایت می‌کند. خطر ابتلا به زگیل کف دست و پا در اشخاص کم است.
خطر ابتلا به زگیل در افراد متفاوت است. کسانی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است بیشتر در خطر هستند. اما آنهایی که سیستم ایمنی سالمی دارند نیز می‌توانند زگیل داشته باشند.

 
درمان زگیل کف دست و پا چیست؟
زگیل کف دست و پا اغلب بدون درمان از بین می‌روند. با این حال، اگر زگیل‌های پوستی معمول باعث آزار شما هستند، می‌توانید به چندین روش آنها را درمان کنید.
 • چسب نواری مخصوص لوله یکی از راه‌های درمان خانگی است. یک نوار کوچک را روی زگیل چسبانده و آن را به مدت 6 روز به حال خود بگذارید. سپس، آن را بردارید. زگیل را در آب خیسانده و به آرامی با سنگ پا یا سوهان آن را کوچک کنید. این روند را چندین بار تکرار کنید تا زگیل از بین برود. ممکن است چندین ماه طول بکشد. از این درمان انتظار معجزه نداشته باشید زیرا احتمالا به خوبیِ یک دارو عمل نمی‌کند.
 • داروهای درمان زگیل که بدون نسخه هم فروخته می‌شوند تقریبا در 50 درصد از موارد مفید هستند. این داروها که زگیل را درمان می‌کنند معمولا با کندنِ پوستِ زگیل کار می‌کنند.
 • درمان پزشک شامل منجمد کردن زگیل با نیتروژن مایع، برداشتن زگیل با لیزر یا جراحی، به کار بردن یا تزریق داروهایی برای تقویت سیستم ایمنی است تا بدن شما را از این ویروس پاک کند.

با این حال، درمان ساده و آسان نیست. مثلاً درمان خانگی برای زگیل دست می‌تواند چند هفته تا چند ماه طول بکشد. درمان زگیل‌های پا کمی سخت است زیرا بیشتر زگیل‌ها زیر سطح پوست هستند.
حتی اگر درمان موفق باشد، زگیل می‌تواند باز هم ظاهر شود.
پزشکان می‌گویند اگر زگیل ناراحت‌کننده نیست می‌تواند به حال خود رها شود. به زگیل زمان دهید تا به لطف سیستم ایمنی بدن، به خودیِ خود محو شود.

 
برگرفته از
زگیل
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه

1 دیدگاه برای “زگیل کف پا و زگیل کف دست”
 1. سلام خدمت همه – لطفا این مطلب رو بخونید
  من خودم زگیل کف پا و بین انگشت پا و کنار ناخن دست داشتم و اونا رو از بین بردم
  من اون زمان که زگیل داشتم زیاد توی اینترنت میگشتم ولی متاسفانه زیاد چیز مفیدی پیدا نمیکردم از اونجایی که توی سایت های مختلف مطالب درمورد زگیل کلی گفته شده و با خودم شرط کرده بودم اگه زگیلام رو از بین بردم بیام و تو اینترنت و توی سایت های مختلف این مطلبو بنویسم تا کسانی که مثل اون زمان خودم دارن از زگیل رنج میبرن بتونن زگیل رو از بین ببرن
  من زگیل کف پا داشتم و یکبار هم فریز کردم که هم درد زیادی داشت هم ۵۰ هزار تومن پول بی زبون رو خرج کردم که نتیجه ای نداشت !
  من ابتدا فقط زگیل کف پا و بین انگشت پا داشتم اما نگرانی من زمانی خیلی زیاد شد که یک روز دیدم کنار ناخن یکی از انگشتای دست راستم یه زایده پوستی ایجاد شده که غیر معمولی بود و من چند بار با ناخونگیر اونرو میکندم بعد از مدت کوتاهی دیدم کنارناخن یکی دیگه از انگشتای همون دستم یکی دیگه در اومد و من نمیدونستم اوناچی بودن تا رفتم پیش دکتر پوست و دکتر گفت این هم زگیله!
  دیگه دنیا جلو چشام سیاهی رفت و اعصابم خورد شد و قضیه خیلی خیلی واسم مهم شد-چون قبلا میگفتم زگیل کف پامه و هم دیده نمیشه و هم به کسی انتقال پیدا نمیکنه( من توی جمع هایی که بودم هیچوقت جورابام رو درنمی آوردم چون کف پام زشت شده بود و میترسیدم به کسی منتقل بشه توی حموم اون قسمت پامو روی زمین نمیگذاشتم چون شنیده بودم توی حموم و رطوبت راحت تر منتقل میشه) ولی اینبار روی دست راستم بود و من میترسیدم با کسی دست بدم و…!!!!!
  خلاصه ش کنم واستون راههای زیادی رو بصورت خود درمانی شروع کردم که این روش جواب داد که بسیار ارزان و راحت بود!
  مهمترین نکته داشتن صبر است چون این درمان کمی زمانبر است( شنیدین به یکی میگن زگیل منظورش همینه که زگیل دیر از بین میره خخخخخ) ولی خیالتون راحت باشه که ۹۹ درصد به امید خدا نتیجه میگیرید-من خودم با این روش توی دو ماه نتیجه گرفتم تازه زگیلم پاشنه پا بود و دوسال بود که داشتم و حسابی عمیق شده بود –شاید مال شما کمتر هم زمان ببره
  ______نکته بسیار مهم این روش که من انجام دادم فقط برای زگیل های تخت که کنار ناخن و کف پا و بین انگشت پا ایجاد میشود مفید است بنده درمورد زگیل های برجسته و یا زگیل تناسلی هیچ اطلاعی ندارم !!!!!!!!!!!!!!!
  مواد مورد نیاز: محلول اسید ساسیلیک – ظرف پلاستیکی – سوهان ناخن – آب ولرم – گوش پاک کن-برگ روزنامه
  روش درمان :
  مرحله اول: سر نرم گوش پاک کن رو توی محلول اسید ساسیلیک میزنید و بعد روی زگیل ها می کشید تا خوب تمام نواحی زگیل دار اسید زده شود-که بعد از یکی دو دقیقه اسید ساسیلیک خشک میشه و بصورت لکه های سفید در میاد – این نکته رو باید بگم که اسید ساسیلیک کار خاصی نمیکنه بجز اینکه یک لایه نازک از پوست رو میسوزونه و خشک میکنه و ما باید اینقد این کار رو بکنیم که تمام زگیل از بین بره – مرحله اول در همینجا تموم شد ولی مواظب باشید که اون نواحی که اسید زدید دیگه به جایی ساییده نشه که اسیدش پاک شه مثلا بهتره که شب این کار رو انجام بدید که از خونه بیرون نمیرید و احتیاج به پوشیدن جوراب و کفش ندارید.
  من معمولا بعد از اسید ساسیلیک زدن یه شب صبر میکردم و شب دوم دوباره می اومدم سراغ درمان
  مرحله دوم: ( این مرحله رو تا زمانی که زگیل از بین بره باید انجام بدید ) ابتدا نواحی که زگیل دارد و دوشب قبل اسد ساسیلیک زده شده رو توی ظرف پلاستیکی که توش آب ولرم هست می گذارید (من دست راستم رو توی یک کاسه ماست و کف پام رو توی یه ظرف پلاستیکی جای شکلات که اندازه پام بود میگذاشتم و شما میتونید از هر ظرفی که دارید استفاده کنید )
  حدود دو تا سه ساعت ناحیه زگیل دار را داخل آب ولرم میگذارید تا خوب خوب نرم شود و زگیل ها پف کنند ( معمولا زگیل کف پا روی پاشنه پا است که دارای پوستی زخیم است و باید این مقدار زمان توی آب ولرم باشد) چون دو تا سه ساعت زمان میبرد در همون حال که دست یا پایتان درون آب ولرم است و دارید از ولرمی آب لذت میبرید با خیال راحت فعایت های معمولتان را انجام دهید که میتونید برین تو اینترنت یا پای تلوزیون بشینید یا درس بخونید و… و اگر آب سرد شد میتونید آب ظرف رو خالی کنید و دوباره اون رو از آب گرم آشپزخونه یا حموم پرکنید محل زگیل دار را داخل آن بگذارید
  پس از نرم شدن پوست و پف کردن زگیل ها ابتدا یک برگه روزنامه رو روی فرش پهن میکنید و محل زگیل دار رو از توی آب در می اوریم و با دست روی آن میکشیم تا آب آن بچکد توی ظرف تا روزنامه را خراب نکند
  بعد ناحیه زگیل دار رو روی روزنامه میگذاریم و با استفاده از لبه سوهان ناخن پوست ناحیه زگیل دار را که در اثر ماندن در آب پف کرده را میتراشیم به این صورت که سوهان را از دوطرف و با هردو دست میگیریم و لبه نازک آنرا روی زگیل کف پا میکشیم که لایه های مرده پوست رو بتراشه روی روزنامه(من اوایل از تیغ به جای سوهان استفاده میکردم که خطرناک بود و چند مرتبه پوستمو بریدم و خون اومد) اینقد با لبه نازک سوهان دو دستی و محکم روی زگیل های کف پا میکشیم تا تمامی پوست های مرده تراشیده شه ( این کار به صورتیه که در جلسات بعد نقاط سیاهی رو در زگیل میبینید که اونا زگیل اصلی هستند )
  اگه مثل من پوست اطراف ناخن دستتون هم زگیل داشت میتونید با لبه نوک سوهان پوست مرده اون منطقه رو بتراشید
  بعد وارد مرحله اسید زدن میشویم که مثل قبل گوش پاک کن رو توی اسید ساسیلیک میزنیم و روی زگیل ها میکشیم که چون پوست نازک شده سوزش میکنه که شما باید تحمل کنید چون راه درمان همینه!
  تمام زگیل ها رو اسید میزنیم و دیگه کاری باهاشون نداریم تا دوشب بعد که دوباره اون ها رو توی آب ولرم بگذاریم و دوباره پوست مرده اون قسمت رو بتراشیم و دوباره اسید بزنیم
  این کار رو اینقدر ادامه بدید که به امید خدا زگیل ها از بین برن
  من همونطور که گفتم هم کنار ناخن دستم زگیل داشت هم پاشنه پا و هم بین دوتا از انگشتای پام که درکمال ناباوری دیدم زگل های کنار ناخن دستم و بین انگشت پام چون پوستشون نازک بود خیلی زود از بین رفتن و پاشنه پام که پوست ضخیم داشت دوماه طول کشید-تازه من یه کم آدم بی نظمی هستم و بعضی وقتها تا یه هفته یادم میرفت بیام این کارا رو بکنم !