مزایده مشهورترین تابلوی نقاشی فلسطینی

نویسنده:

۱۱:۴۹:۵۶

 این اثر یکی از مشهورترین آثار فلسطینی است و برخی آن را مشهورترین اثر هنری خاور میانه می‌دانند. تخمین زده می‌شود که این اثر، به قیمتی حدود 200000 تا 300000 دلار به فروش می‌رسد. قسمتی از سود حاصل از فروش این تابلو برای اجرای طرح‌هایی که هنرمندان این منطقه را حمایت می‌کند اهدا خواهد شد.

این تابلو که در سال 2005 تصویر شده، نسخه بزرگ‌تری از تابلوی اصلی است که سلیمان منصور در سال 1973 به تصویر درآورده و مرد فلسطینی کهنسالی را نشان می‌دهد که یک گوی به شکل یک چشم که منظره‌ای از اورشلیم در آن دیده می‌شود را بر دوش گرفته است. این تابلو که «شترِ مسئولیت‌ها» نیز نامیده می‌شود، به قدری محبوبیت پیدا کرده که نسخه‌های بی شمار کپی شده آن در خانه‌های بسیاری در سراسر فلسطین یافت می‌شوند.

این تابلوی نقاشی داستان جالبی را همراه خود دارد. در سال 1973 تابلوی اصلی توسط سفیر لیبی در لندن به معمر غذافی رهبر وقت لیبی اهدا شد و گمان می‌رود که در پی حملات هوایی ارتش آمریکا به لیبی در سال 1986 از بین رفته باشد. هنگامی که ایهاب شانتی، مدیر ارتباطات سازمان ملل در بخش توسعه اورشلیم سلیمان منصور را در سال 2005 ملاقات کرد، به او پیشنهاد داد که او بار دیگر تابلوی «جمل المحامل» را خلق کند، چیزی که خود هنرمند نیز در پی از بین رفتن اثر اصلی به آن فکر کرده بود.

نسخه جدیدتر تقریبا کاملا مشابه نسخه اصلی است اما تفاوت‌های کوچکی نیز در آن مشاهده می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به منظره اورشلیم اشاره کرد که در آن عناصر مسیحی بیشتری دیده می‌شود.
تابلوی «جمال المحامل2» سال گذشته در هفته هنر دبی در بخشی به نام «این فلسطین است» به نمایش گذاشته شد.

 

برگرفته از
جمل المحامل ۲
لینک کوتاه

دیدگاه