اسلحه‌های بازیافتی آثار هنری می‌شوند

نویسنده:

۱۲:۰۳:۴۵

 بعد از اینکه موزامبیک در پی یک دهه مشقت و سختی در سال 1975 استقلال خود را از پرتقال بدست آورد، جنگ داخلی 16 ساله این کشور را درنوردید. حالا این کشور از آرامش و صلحی 20 ساله لذت می‌برد اما افسانه این درگیری‌ها، همچنان بر فرهنگ موزامبیک سایه انداخته است.

گونکالو مابوندا هنرمند مجسه‌ساز تحسین شده موزامبیکی از اسلحه‌های دست دوم و یا غیرقابل استفاده به عنوان مواد و مصالح استفاده شده در هنرش استفاده می‌کند. گفته می‌شود که این روش غیر معمول برای خلق آثار هنری، از کمپینی متعلق به سال 1995 الهام گرفته شده است؛ «تبدیل اسلحه‌ها به مصالح» نام این کمپین بود که توسط گروهی از کلیساهای مسیحی به اجرا در آمد و در آن صاحبان اسلحه تشویق می‌شدند که با تحویل اسلحه‌های خود، ابزار و مصالح کشاورزی و ساختمان‌سازی دریافت کنند.

این طرح موفق به بازیابی 80000 اسلحه شد. مابوندا به سی.ان.ان می‌گوید: "اگر ما اسلحه‌ها را نابود کنیم، آن اسلحه‌ها دیگر قادر به کشتار کسی نخواهند بود." او توضیح می‌دهد که با هنرش تلاش می‌کند تا فرد فردِ کسانی را که با استفاده از این اسلحه‌ها کشته شده‌اند را به نمایش بگذارد.

این هنرمند آفریقایی که بیشتر برای ساخت تخت‌های پادشاهی‌اش معروف است، به تازگی به ساختن ماسک‌های بومی آفریقایی با استفاده از فشنگ‌ها و تکه‌های تفنگ غیر قابل استفاده روی آورده است. جک بل، نماینده فروش آثار مابوندا در لندن می‌گوید که هنر او بازخورد بسیار خوبی دریافت کرده است. او همچنین توضیح داد که هنر مابوندا در فرم از هنر بومی آفریقایی شکل می‌گیرد اما ارتباط عمیقی با هنر مدرن و معاصر دارد و آثار او را با آثار هنرمندانی چون پیکاسو، دوبوفه و براک مقایسه می‌کند.

برگرفته از
اسلحه‌های بازیافتی
لینک کوتاه

دیدگاه