سود نجومی یک بانک از سینماکارت‌های جشنواره فیلم فجر؟!

نویسنده:

۱۱:۳۱:۳۹

عرضه بلیت‌های جشنواره در قالب سینماکارت با نقدهایی همراه شده که بخشی از این نقدها قابل توجه است؛ مهم‌ترین این نقدها رقم بسیار قابل ملاحظه‌ای است که نصیب بانک عامل صادرکننده این کارت‌ها به واسطه عدم برقراری نسبتی منطقی میان رقم کارت‌ها و قیمت بلیت‌ها است و این رقم قابل توجه در حالی از دست می‌رود که سینمای ایران وضعیت اعتباری مناسبی ندارد.

به گزارش «تابناک»؛ طرح سیستم مکانیزه فروش بلیت سینما با پیش‌بینی 130 سینما که همان «اتاق شیشه‌ای» سینماست، یکی سرفصل‌های دفترچه یا «بسته سیاست‌های سینمایی دولت» است و در همین راستا «شورای توسعه فضای نمایش سینما» با عضویت معاونین ارزشیابی و نظارت، توسعه فناوری و مطالعات سینمایی، توسعه و پشتیبانی، مشاور راهبردی سازمان و مدیرعامل مؤسسه سینما شهر شکل گرفت.

در همین راستا، طرح «سینماکارت» با توافق سازمان سینمایی و یک بانک اجرایی شد و پس از گذشت چند ماه، تقریباً همه سینماها به کارت خوان «سینما کارت» مجهز شد تا مطابق با توافق حاصل آمده سازمان‌ها برای مجموعه خود کارت صادر کنند و هر مبلغی که از سوی یک سازمان برای کارت‌های پرسنل واریز می‌شود، سازمان سینمایی 10 درصد و بانک آینده نیز 10 درصد دیگر به این مبلغ اضافه کنند.

این کارت عملاً در روز ملی سینما با اهدا به علی جنتی و تنی چند از مسئولان رونمایی شد اما با سی و سومین جشنواره فیلم فجر رونمایی شد. در این دوره بالاخره تخصیص بلیت کاغذی به سازمان‌ها در این دوره متوقف شده و قرار بر این شد سازمان‌ها از طریق سینماکارت اقدام به خرید بلیت نمایند و ظاهراً اختصاص دسته‌ای بلیت به سازمان‌ها نیز متوقف شده است.

با این حال رقم در نظر گرفته شده برای سینماکارت‌ها و رقم در نظر گرفته شده برای بلیت‌های عرضه شده برای جشنواره نسبت منطقی وجود ندارد و همین مسئله یک چالش جدی را به وجود آورده است. کارت‌ها معمولاً با قیمت‌هایی از 180 تا 360 هزار تومانی عرضه شده و در مقابل هر سری یازده تایی بلیت‌های سینمایی در سه سطح الف، ب و ج به ترتیب 88، 66 و 44 هزار تومان -با در نظر گرفتن کیفیت و موقعیت سالن‌ها- قیمت گذاری و عرضه آنلاین شده و با تخفیف دانشجویی به ترتیب 77، 55 و 33 هزار تومان می‌شود.

گروه سینمایی الف مشتمل بر پردیس سینما آزادی، پردیس سینما کوروش، پردیس سینما زندگی، فرهنگ، پردیس ملت و ماندانا، گروه سینمایی ب، شامل سینما استقلال، شکوفه، سروش و فلسطین و گروه سینمایی ج با ترکیب پردیس سینمایی تماشا، پردیس سینمایی راگا و پردیس کیان میزبان مخاطبان سینما خواهند بود که با قیمت‌گذاری مورد اشاره، بلیت‌هایشان در چند مرحله به فروش می‌رسد.

در این میان نکته جالب توجه این است که با خرید بلیت‌های سینما از طریق سینماکارت -چه با تخفیف و چه بدون تخفیف- مبلغی چندهزار تا چند ده هزار تومانی در هر کارت باقی می‌ماند و امکان اینکه با تمام رقم موجود در این کارت‌ها بتوان به صورت آنلاین بلیت خرید کرد، وجود ندارد. به عنوان نمونه اگر با کارت 360 هزار تومانی بلیت 88 هزار تومانی خرید کرد، چهار ردیف 11 تایی بلیت به مبلغ 352 هزار تومان قابل خریداری است و اگر از تخفیف استفاده کرد نیز اتفاقی نمی‌افتد و بیش از چهار سری نمی‌توان خرید داشت و در نهایت مبلغی در کارت باقی می‌ماند.

درباره کارت‌های 180 هزار تومانی نیز همین رویه صادق است و غیرممکن است که بتوان با تمام مبلغ شارژ شده در سینماکارت‌ها، خرید کرد و قطعاً رقمی باقی می‌ماند و این موضوع نیز به قیمت‌گذاری عجیب بلیت جشنواره باز‌می‌گردد، چرا که اگر قیمت بلیت جشنواره 40، 60 و 80 یا 50، 70 و 90 بود، امکان خرید بلیت با تمام مبلغ موجود در کارت‌ها وجود داشت اما با گرد نبودن قیمت‌ها، باقی ماندن مبلغی در سینماکارت‌ها اجتناب ناپذیر است.

البته شاید به زعم برخی ناظران، چنین اقدامی یک بهانه برای آوردن دوباره مردم به سینماها برای استفاده از مبالغ باقی مانده در این کارت‌ها و حتی شارژ این کارت‌ها است اما حقیقت امر آن است که تاریخ انقضای این کارت‌ها 22 بهمن 1393 در نظر گرفته شده و در واقع به محض پایان جشنواره این کارت‌ها باطل می‌شود و با توجه به آنکه این کارت‌ها ساختاری مشابه کارت هدیه را دارند، مبالغ باقی مانده در مجموعه این کارت‌ها که عدد قابل توجهی است، به بانک عامل می‌رسد!

در واقع بخشی از اعتباراتی که به این کارت‌ها از منابع دولتی تزریق شده و به دلیل این اختلاف قیمت عجیب سری بلیت‌های جشنواره غیرقابل استفاده می‌شود، در روز 22 بهمن 1393 از کف دولت خارج شده و درآمد پنهان بانک عامل از سینماکارت خواهد بود؛ اتفاقی که در این وضعیت سینما و با وجود کسری بودجه متولی سینمای کشور، موضوع جالبی است.

از این منظر انتظار می‌رود یا تاریخ انقضای این کارت‌ها را تمدید کرد و امکان استفاده از این کارت‌ها بعد از جشنواره و در اکران‌های عمومی نیز فراهم باشد و یا رقم‌های باقی مانده که در تجمیع هزاران کارت، عدد قابل توجهی می‌شود، به حساب دولت بازگردد و بخشی از بودجه محدوده سینما در این بازیِ پول از کف نرود.

برگرفته از
سینماکارت
لینک کوتاه

دیدگاه