شکایت از وزارت آثار باستانی مصر در پی ترمیم ناشیانه ماسک طلای توت عنخ آمون

نویسنده:

۱۱:۳۸:۱۷

این ماسک طلای تدفینی روز جمعه توسط خبرگزاری AFP در موزه مصر نمایش داده شد، و بر روی آن رد چسبی که به نظر می‌رسد بسیار ناشیانه استفاده شده تا ریش این ماسک را بر سر جای خود نگه دارد، به صورت کاملا واضح دیده می‌شود. یکی از مسئولان موزه به صورت ناشناس به خبرگزاری AFP گفت که ریش این ماسک، سال گذشته و در هنگامی که این ماسک از جای خود به دلیل تعمیرات محفظه‌اش بیرون آورده شده، به صورت کاملا تصادفی از جای درآمده و افتاده است.

با این حال مدیر موزه مصر این موضوع که کارگران به این ماسک صدمه زده‌اند را رد کرده و می‌گوید که این موضوع غیر منطقی و غیر قابل تصور است. وزیر فرهنگ و آثار باستانی مصر نیز هرگونه آسیب به این اثر باستانی 3000 را رد کرده و می‌گوید که ترمیم و جابه جایی با دقت انجام شده و هیچ کاستی صورت نگرفته است.

مونیکا هانا، مصرشناسی که این ماسک را مورد بررسی قرار داده می‌گوید چیزی که دیده او را به شدت در بهت و حیرت فرو برده و گروه او این موضوع را به دادگاه عمومی خواهند کشاند. گروه «حفاظت از میراث باستانی مصر» برای مدتی طولانی با غارت و سوءمدیریت آثار باستانی افسانه‌ای مصر جنگیده است.

به گفته مسئول ناشناس موزه مصر، در هنگام جابه‌جایی لحظه‌ای تمرکز کارگران از بین رفته و این ماسک به محفظه برخورد کرده و تقریبا افتاده و مسئول موزه برای جلوگیری از افتادن آن، آن را در بازوهایش گرفته است و در همین حال قسمت ریش ماسک جدا شده و افتاده است. او ادامه می‌دهد: " این ریش بلند با یک میخ به ماسک وصل شده و امکان افتادن آن وجود دارد و اشتباه‌ها هم همیشه ممکن است پیش بیایند. اما چیزی که این موضوع را بدتر جلوه می‌دهد، این است که ترمیم کننده ترسیده و این ریش را با چسبی که بسیار زود خشک می‌شده، ترمیم کرده است."

ماسک طلای تدفینی توت عنخ آمون، فرعون نوجوان مصری نگین گنجینه موزه مصر شمرده می‌شود و ارزش آن قابل قیمت گذاری نیست.
 

برگرفته از
ترمیم ناشیانه
لینک کوتاه

دیدگاه