حراج تصویرسازی اورجینال «تن‌تن»

نویسنده:

۰۸:۰۸:۴۴

این تصویرسازی که «ستاره اسرارآمیز» نام دارد، تصویر روی جلد دهمین کتاب مجموعه تن تن «تن تن و ستاره اسرارآمیز» است که در سال 1942 منتشر شد. در این نقاشی تن تن به همراه سگ وفادارش میلو(یا برفی) دیده می‌شود که در کنار یک قارچ عظیم الجثه و بر روی یک شهاب‌سنگ که در دریا افتاده، ایستاده است. این اثر توسط «هیوبرتی و برِین» یک گالری متخصص در زمینه هنر کاریکاتور و داستان مصور که در بروکسل قرار دارد، به فروش می‌رسد.

هنر کمیک برای مدت مدیدی است که در کشور‌های فرانسوی زبان به عنوان «هنر نهم» شناخته می‌شود و علاقه به سرمایه گذاری در این هنر به سرعت رو به افزایش است؛ داستان‌های مصور تن تن و آثار اورجینال آن در این میان بسیار محبوب هستند. بالاترین مبلغ ثبت شده که یکی از آثار هرژه با آن به فروش رفت، متعلق به صفحه‌ای از تن تن است که توسط هرژه بلژیکی تصویر شده است. این اثر در ماه مه گذشته در آرتکوریال پاریس  به مبلغ  2519000 میلیون یورو به فروش رسید و رکورد جدیدی را در فروش آثار کمیک بر جای گذاشت.

الن هیوبرتی، یکی از روسای گالری هیوبرتی و برین به AFP می‌گوید: "اگر بیست و پنج سال پیش یک هنرمند کمیک مثل تاردی می‌رفتید تا تصویرسازی روی جلد بخرید، آن‌ها با تعجب به شما نگاه می‌کردند و شگفت زده می‌شدند که چه کسی به خرید چنین چیزی علاقه نشان می‌دهد." او ادامه داد: "قیمت فروش این آثار اول با نام خالق و سپس با کیفیت آن مشخص می‌شود. آن گونه که فروش آثار مجموعه تن تن نشان می‌دهد، اثر شاخص و استثنایی با قیمتی استثنایی نیز به فروش می‌رسد."

تصویرسازی روی جلد «ستاره اسرار آمیز» یکی از پنچ اثری است که در مجموعه‌های شخصی نگهداری می‌شود؛ بیشتر آثار هرژه، متعلق به بنیاد خانواده هرژه که پس از مرگ او در سال 1983 تأسیس شد، هستند.
 

برگرفته از
تن‌تن
لینک کوتاه

دیدگاه