اپلیکیشن کیبورد بریل برای نابینایان

نویسنده:

۰۹:۰۱:۵۹

تقریباً امکان ندارد زمانی که صفحه لمسی را نمی‌بینید، بتوانید با آن کار کنید.

پروژه iBrailler Notes که تابستان سال ۲۰۱۱ به عنوان یکی از پروژه‌های دانشگاه Stanford شروع شد، حالا به عنوان یک اپلیکیشن مستقل برای سیستم‌عامل iOS ارائه شده است. این اپلیکیشن قصد دارد برای کاربران نابینا یا کم‌بینای آیپد روشی آسان برای تایپ یادداشت‌های بریلی ارائه دهد و لغت‌های پایه را روی صفحه لمسی اجرا نماید.
iBrailler اولین پروژه‌ای نیست که این موضوع را به صورت تجاری اجرا کرده است. اپلیکیشن‌های متنوعی وجود دارند که برای معلولان چشمی طراحی شده‌اند، از اپلیکیشن‌های دوربینی گرفته که محتوای یک تصویر را به صورت صوتی توضیح می‌دهند تا اپلیکیشن‌های دیگری که مختص خواندن و نوشتن خط بریل هستند. چند ویژگی‌ دسترسی در iOS را نیز به این موارد اضافه کنید که مهم‌ترین آن‌ها Voice Over‌ است که متن را با صدای بلند برای نابینایان می‌خواند و همچنین کیبورد Braille QWERTY شرکت اپل.

آنچه iBrailler را متمایز می‌کند محل قرار گرفتن کیبورد لمسی زیر انگشتان کاربر نابینا است، مهم نیست که کاربر انگشتان خود را کجای صفحه می‌‌گذارد. هر بار که کاربر دست خود را بردارد و دوباره بگذارد، کیبورد نیز ناپدید و ظاهر می‌شود. این کیبورد از خط بریل انگلیسی درجه ۱، درجه ۲ و بریل کامپیوتری Six-Dot بهره می‌برد و یک سری حرکات داخلی برای کارهایی مانند بریدن، کپی کردن و جایگذاری متن دارد.

بیش از ۶٫۶ میلیون آمریکایی بالای ۱۶ سال، نابینا هستند. بیشتر این افراد می‌توانند به لطف بازخورد لمسی یک کیبورد که یا از حروف بریل در بالا استفاده می‌کند یا یک صفحه‌نمایش خط بریل جدید دارد، از کامپیوتر استفاده کنند.

با این حال، صفحه‌نمایش خط بریل بسیار گران است و هر دستگاه حدود هزاران دلار قیمت دارد. یک دانشمند علوم کامپیوتر که نابینا نیز است، می‌گوید: «یک کیبورد بریل بسیار متفاوت از یک کیبورد QWERTY است؛ ۸ دکمه، یکی برای هر نقطه که نشان‌دهنده یک حرف بریل است و یک صفحه‌نمایش، یک نواره از ۱۸ تا ۸۰ خانه بریل که هر کدام دارای ۸ مهره کوچک هستند که بالا می‌آیند تا یک حرف را تشکیل دهند. با استفاده از این روش، یک فرد نابینا می‌تواند روی یک آیپد تایپ کند، فلش مکان‌نما را حرکت دهد، متن بخواند و املای کلمات را درست کند. یک کیبورد کوچک ۱۸ خانه‌ای بریل می‌تواند ۱۸۰۰ دلار قیمت داشته باشد، در حالی که کیبوردهای بزرگ‌تر حدود ۶۰۰۰ دلار قیمت دارند».
یکی از سازندگان این اپلیکیشن می‌خواست تا مزایای چنین کیبوردی را با قیمت پایین‌تری ارائه دهد. این اپلیکیشن iOS را می‌توان به صورت رایگان از App Store دانلود کرد و اگر کاربران بخواهند ویژگی‌های بیشتری را تجربه کنند، می‌توانند در ازای پرداخت مبلغ ناچیزی در ماه، از این ویژگی‌ها استفاده کنند.

دانشمند نابینای علوم کامپیوتر که Ed Summers نام دارد، معتقد است اپلیکیشنی شبیه این، می‌تواند به طرز شگفت‌آوری مؤثر باشد، به ویژه برای دانش‌آموزان. وی می‌گوید دانش‌آموزان نابینا، قبلاً مجبور بودند از ابزارهایی استفاده کنند که باعث می‌شد که مشکلاتی در کلاس به وجود آید.

وی می‌گوید: «حالا آن‌ها می‌توانند از یک آیپد بهره ببرند و همانند سایر دانش‌آموزان به نظر برسند. آن‌ها جذاب‌ترین فناوری را در کلاس خود خواهند داشت». وی خاطرنشان کرد که این اپلیکیشن باعث می‌‌شود که افراد نابینا سریع‌تر تایپ کنند.

سازندگان این اپلیکیشن نمی‌دانند بازار آن چقدر بزرگ است. این افراد معتقدند این اپلیکیشن تاکنون مثبت بوده است. iBrailler Notes در چند مدرسه نابینایان و مؤسساتی در آمریکا و Sri Lanka به کار گرفته شده است. نسخه اندروید این اپلیکیشن در حال ساخت است و به زودی ارائه خواهد شد.

 


برگرفته از
iBrailler Notes
لینک کوتاه

دیدگاه