دستگیری گروه جعل آثار هنری در اسپانیا

نویسنده:

۰۴:۲۵:۲۷

این دستگیری، نقطه اوج پروژه و عملیات خاص پلیس اسپانیا برای خاتمه دادن به کار یک شبکه فروش آثار جعلی هنری بود. این عملیات هنگامی پا گرفت که در زمان یک بازرسی ساده بر سر مرز در شهر «لیِدا»، پلیس شهری متوجه یک شهروند آندوریایی شد که همراه خود مجموعه‌ای از نقاشی‌های خوآن میرو و اسناد اعتبار آن‌ها را حمل می‌کرد. مأمورین پلیس که مشکوک شده بودند از متخصصان برای بررسی این آثار دعوت می‌کنند و مشخص می‌شود که آن‌ها همگی جعلی هستند.

مضنون بی درنگ توسط پلیس تحت نظر گرفته و پلیس به زودی متوجه می‌شود که او مرتبا به شهر زاراگوزا سفر کرده و با دلالان هنری ملاقات می‌کند تا این آثار هنری تقلبی را به جای آثار هنری اصل به آن‌ها بفروشد. بعد از بررسی‌های بیشتر مشخص شد که این شخص برای جلوگیری از دردسر بیشتر بر سر ایست بازرسی مرزی، این آثار تقلبی را در دفتر یکی از اعضای خانواده‌اش، وکیلی که در شهر تاراگونا کار می‌کند، انبار کرده است.

پلیس به جز این شهروند، دو نفر دیگر از جمله یک دلال هنری زاراگوزایی که به عنوان واسطه کار می‌کرده را دستگیر کرده است. به گزارش مطبوعات، این مضنونین سعی داشته‌اند تا این آثار جعلی را به مبلغ صدها هزار یورو بفروشند.

در طی انجام این عملیات، 9 اثر جعلی کشف شد: 6 اثر تقلبی از میرو، دو اثر تقلبی از ماتیس و یک اثر از پیکاسو. همچنین، پلیس توانست تا از فروش دو اثر چاپ سنگی تقلبی که به میرو نسبت داده می‌شدند، جلوگیری کند.

 

برگرفته از
جعل آثار هنری
لینک کوتاه