آشنایی با جذابترین قابلیت‌های ویندوز ۱۰ در قالب تصاویر متحرک

نویسنده:

۰۹:۲۴:۲۳

 
پس در قالب چند تصویر متحرک با فرمت GIF به تماشای این امکانات می‌نشینیم.
 
 
یکی از قابلیتهای جدید آخرین نسخه عرضه شده پیش‌نمایش ویندوز ۱۰، در واقع یکی از تغییرات اساسی این سیستم‌عامل است که به کاربر اجازه می‌دهد محیط کارش را از دسک‌تاپ به حالت تبلت تبدیل کند. هنگامی که در حالت تبلت از این سیستم‌عامل استفاده می‌کنید، تمامی پنجره‌های برنامه‌ها به حالت تمام صفحه اپلیکیشن‌ها تبدیل می‌شوند. و منوی استارت به یک صفحه شروع یا Home با اندازه کامل نمایشگر تبدیل می‌گردد.  هنگامی که به طور ناگهانی صفحه کلید ابزار هیبریدی چون سرفیس پرو از نمایشگر جدا شود، به صورت خودکار این تبدیل محیط اتفاق می‌افتد. و البته مانند تصویر زیر به صورت دستی هم قابل انجام است:
 
 
قابلیت بعدی که طرفداران ویندوز مدتها منتظر عرضه آن بودند، ارائه دستیار صوتی Cortana بر روی سیستم‌عامل دسک‌تاپ است. البته در حال حاضر این منشی زیبا باگها و ایرادات فراوانی دارد  و هنوز چندان کاربردی نشده است. اما هنوز بخش اندکی از قابلیت‌های آن کار می‌کنند. برای مثال اگر این قابلیت را روشن کرده باشید، در هر لحظه و درون هر برنامه‌ای که باشید، تنها با گفتن Hey Cortana می‌توانید او را احضار کنید.
 
 
حتی اگر چندان اهل استفاده از دستیار صوتی نباشید، موتور جستجوی اختصاصی کورتانا که نیروی خود را از Bing مایکروسافت کسب می‌کند، در هر لحظه برای جستجوی داخلی درون کامپیوتر یا جستجوی اینترنت  آماده است و می‌تواند وظایفی چون پیدا کردن فایلهای شما تا جستجوی موضوع مورد علاقه‌تان در ویکی‌پدیا یا باز کردن اپلیکیشن‌ها را بر عهده بگیرد.
 
 
بخشی که به عنوان Charms Bar با سوایپ کردن از سمت راست صفحه بیرون می‌آمد هنوز سر جای خود است. البته اکنون وظایف کامل یک مرکز اطلاع‌رسانی یا Notification Center را بر عهده دارد. البته این بخش با آنچه در سیستم‌عامل دسک‌تاپ OS X Yosemite کاملا فرق می‌کند و تا حدی شبیه به مرکز اطلاع رسانی یا نوتیفیکیشن سنتر مورد استفاده در ویندوز فون 8.1 است.
 
 
و آخرین مورد این لیست (اما نه لزوما کم ارزشترین آن) این است که در حالت نمایش تبلت ویندوز ۱۰ شما می‌توانید بهتر از هر زمان دیگری با اپلیکیشن‌های بر جای مانده از دوران دسک‌تاپ کار کنید. اکنون وقتی ویندوز را در حالت تبلت قرار می‌دهید، اپلیکیشنهای قدیمی که تنها نسخه دسک‌تاپ آنها عرضه شده، با دقت خوبی به حرکات انگشت (جسچر) طراحی شده برای اپلیکیشنهای موبایل و تبلت پاسخ می‌دهند. لذا ساده تر از هر زمان دیگری می‌توانید تنها با حرکت انگشت به جادو در میان نرم‌افزارهای قدیمی ویندوز روی نمایشگر لمسی بپردازید.
 
 
بدون شک Windows 10 در آینده‌ای نزدیک راهی بازار خواهد شد. اما دقت کنید که نسخه‌های فعلی تنها برای ارائه پیش‌نمایشی از این سیستم‌عامل عرضه می‌شوند. اینجا فعلا مقر اصلی تعداد زیادی ایراد و باگ است. برای مثال کورتانا فعلا تنها سایه‌ای از آن چیزی است که همه آرزو دارند روزی بر روی ویندوز عرضه شده و مورد استفاده قرار گیرد. اما تنها اندکی وقت گذراندن با این نسخه پیش‌نمایش کافی است تا قابلیتها و توانایی‌های ویندوز ۱۰ به عنوان سیستم‌عامل هیبریدی-ترکیبی آینده دنیای تکنولوژی به اثبات برسد.  چیزی که مدتها است کاربران آرزوی آن را دارند و مدتی است که بوی آن به مشام می‌رسد. من هم مانند بسیاری از شما برای دیدن نسخه نهایی آن بی‌صبرانه انتظار می‌کشم.
 

 

برگرفته از
Windows 10
لینک کوتاه

دیدگاه