چین می‎گوید کاربران اینترنت را وادار به ثبت مشخصات خود خواهد کرد

نویسنده:

۱۰:۴۹:۱۱

تحلیل‌‌‌‏گران می‎گویند، اجبار کاربران چینی به ثبت فعالیت آن‎لاین خود از‎طریق نام واقعی، فضای محدود حال حاضر گفت‎وگوهای آن‎لاین را محدود‌‌‏تر می‌‌‏کند. سیاست اخیر توسط دفتر دولتی اطلاعات اینترنت چین در ۱۳ ژانویه اعلام و به‎طور گسترده‎ای از‎طریق رسانه‎های دولتی به مردم ابلاغ شد.

این طرح، بیش‎از دو سال در مجلس چین سرگردان بود. مقامات می‎گویند ثبت اسامی واقعی و شماره‎ی هویت اشخاص در‎هنگام استفاده از اینترنت، از «جرائم اینترنتی» نامعلوم جلوگیری می‎کند.

اما مردم چین، آن را حرکتی شرارت‎بار می‎دانند: تلاشی در‎جهت محدود کردن مردم در مورد انتقاد قرار دادن دولت و جلوگیری از انتشار گسترده‎ی اطلاعات و اخباری که رژیم چین قصد سانسور آن‎ها را دارد.

دفتر اطلاعات اعلام کرده است که این طرح در آغاز برای برخی مایکرو‎بلاگ‌ها مثل وِیبو (شبیه توییتر)، انجمن‎های آن‎لاین، تابلو‎های اعلان الکترونیکی و برخی وب‎سایت‌‌‏های دیگر به‎اجرا در‎خواهد آمد. این دفتر بر «افزایش نظارت، مدیریت و اجرای» این طرح تعهد کرده است.

هدف اولیه‌‌‌‏ی مقامات این است که تا پایان سال، ۸۰ درصد از کاربران اپلیکیشن پرطرفدار پیام کوتاه «وی‎چت» نام واقعی و اطلاعات شناسایی خود را ثبت کنند. البته مقامات از وی‎چت به‎عنوان تنها یک نمونه نام برده‌اند.

بنا به اعلام این دفتر، وب‎سایت کاربرانی که نام خود را ثبت نکنند و یا به انتشار «اطلاعات کذب»، اخباری درباره‎ی قمار، کلاه‎برداری، پورنوگرافی و غیره دست بزنند، بسته خواهد شد. تاکنون بیش‌از ۵۰ وب‎سایت مختلف از آغازِ این شدت عمل مسدود شده است.

اجرای سیستم ثبت نام واقعی، به‎شدت مورد انتقاد فعالان و کاربران حرفه‎ای اینترنت قرار گرفته است. آن‎ها نگرانند که رژیم چین با ‎استفاده از اطلاعات به‎زور جمع‎آوری شده، از کاربرانی که چیزهایی ناخوشایند از‎نظر مقامات ارسال می‎کنند، انتقام بگیرد.

به‎گفته‎ی «لیو شیائویوآن»، وکیل حقوق چینی، ثبت مشخصات واقعی، اثری مستقیم بر آزادی بیان در اینترنت می‎گذارد. وی در مصاحبه‎ای با تلویزیون «NTD» اظهار داشت: «آن‎چه که ما می‎بینیم محدود کردن حقوق افراد است. هیچ معیار منسجم و واحدی برای آن‎چه که می‎توانیم بگوییم و آن‎چه را که نمی‎توانیم بگوییم، وجود ندارد. اگر مقامات فکر کنند که چیزی را نباید می‎گفتید، می‎توانند دستگیرتان کنند.»

«وو بین»، هنرمند معروف چینی، در مصاحبه‎ای با رادیو آسیای آزاد گفت که نظارت سخت‎گیرانه بر اظهارات افراد در اینترنت، عاقبت منجر به نوعی طغیان در میان مردم می‎شود.

وی اظهار داشت: «دولت به‎طور دائم در‌حال محدود کردن آزادی بیان اسست و این مقاومت روزی در‌هم شکسته خواهد شد. من عمیقاً محدود شدن آزادی بیان را حس می‎کنم. دولت تنها قلب مردم را از‎دست می‎دهد. ممکن است دولت بتواند در کوتاه مدت انتشار آزاد اطلاعات را کنترل کند؛ اما در بلند مدت باعث تسریع در نابودی خود می‎شود.»

امسال سرویس‎های امنیتی چین، اقدام به بازداشت بسیاری از فعالان یا مخالفان احتمالی کرده‌اند و بسیاری نیز تحت بازداشت خانگی قرار گرفته‎اند. به گزارش سازمان عفو بین‎الملل، مقامات حزب کمونیست چین، به‎شدت انتشار اخبار مربوط به اشغال خیابان‎های هنگ‎کنگ توسط جوانان طرفدار دموکراسی را مسدود کرده‎اند.

سال گذشته نیز حدود ۸۰ نفر را در سرزمین اصلی چین به دلیل حمایت از حق رأی در هنگ‎کنگ بازداشت کرده‌اند. بسیاری از این افراد تنها به‎خاطر حمایت از این جنبش و ارسال نظر و عکس و اخبار در این خصوص دستگیر شده‎اند.

تنها  در استان «گوانگدونگ» که هم‎مرز با هنگ کنگ است، دست کم ۹ شهروند به‎اتهام «تحریک بر براندازی حکومت» دستگیر شده‎اند؛ فقط به این‎خاطر که درحمایت از تظاهرکنندگان طرفدار دموکراسی در هنگ کنگ صحبت کرده‎اند.

سال گذشته، «خانه‎ی آزادی»، یک ارگان غیردولتی مستقر در واشنگتن، از چین به‎عنوان سومین کشور از‎لحاظ نبود آزادی اینترنت در میان ۶۵ کشور در ۶ منطقه  نام برده است.

برگرفته از
کاربران اینترنت چین
لینک کوتاه

دیدگاه