لغو بزرگ‌ترین فستیوال فرهنگی عربستان سعودی در پی مرگ «ملک عبدالله»

نویسنده:

۰۸:۴۸:۴۹

به گزارش AFP فستیوال هنری «مهرجان الجنادرية» که قرار بود در تاریخ 4 فوریه برگزار شود لغو شده و سال آینده برگزار خواهد شد. این فستیوال بزرگترین رویداد هنری در عربستان است و توسط ملک عبدالله در سال 2005 پایه گذاری شد. در این فستیوال برنامه‌هایی چون نمایش‌های هنری، نمایشگاه‌های متفاوت، نمایش هنرهای مردمی، صنایع دستی، آشپزی سنتی و مراسم شترسواری اجرا می‌شود. برای فستیوال امسال، غرفه خاصی برای معرفی کشور آلمان در نظر گرفته شده بود.

بیانیه‌ای از طرف دولت عربستان به این شرح منتشر شده است: "به دلیل مرگ پادشاه عربستان و حافظ دو مسجد مقدس «عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود» دستوری از طرف خانواده سلطنتی مبنی بر لغو کردن فستیوال ملی فرهنگی برای ما ارسال شده است."

تعویق در برگزاری این فستیوال در پی لغو موفقتی فستیوال «21.39 هنر جَدّه» در هفته پیش اتفاق می‌افتد؛ این فستیوال هفته گذشته با نمایشگاهی به نام «فست فوروارد» که در مورد «بشار الشروقی» یک هنردوست و دلال هنری مقیم لندن و دبی است، شروع به کار کرد اما پس از درگذشت ملک عبدالله این نمایشگاه به صورت موقت بسته شده است.

ملک عبدالله در بامداد روز جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۳ شمسی در حالی که ۹۰ سال سن داشت و پس از ۳ هفته بستری شدن در بیمارستان بر اثر ذات الریه، درگذشت. جنازه او همان روز در قبرستان العود ریاض دفن شد .

 

برگرفته از
بزرگ‌ترین فستیوال فرهنگی عربستان
لینک کوتاه

دیدگاه