کشف بیش از ۲۲۰۰ اثر هنری باستانی قاچاق در اروپا

نویسنده:

۰۴:۵۳:۴۶

روز چهارشنبه، یوروپل خبر این عملیات را اعلام کرد. به گفته خاویر مورالس، کاپیتان پلیس اسپانیایی که در زمینه اشیا تاریخی تخصص دارد، در میان با ارزش‌ترین آثار هنری و فرهنگی بازیابی شده، نیم‌تنه شاهانه‌ای از ایزدبانوی مصری «سِخمِت» که گفته می‌شود ارزشی در حدود 100000 یورو(113000دلار) دارد نیز یافت شده است.

کشف این آثار باستانی مصری جزیی از عملیاتی بود که برای جلوگیری از دزدی، فروش، قاچاق و به یغما بردن آثار هنری و فرهنگی در 14 کشور اروپایی اجرا شده است. ارزش 36 اثر هنری دزدیده شده‌ای که پلیس اسپانیا به رسانه‌ها نشان داده و شامل مجسمه‌ای از ایزد بانو ایزیس و گلدانی که سراسر منقش به خط هیروگلیف است می‌شود، به تنهایی بیش از 300000 یورو تخمین زده شده است. مأمورین این آثار هنری را در بازرسی کانتینری که از اسکندریه در مصر، به بندر والنسیا در اسپانیا فرستاده شده بود، پنهان شده در گلدان‌هایی ارزان قیمت پیدا کردند.

به گفته پلیس احتمالا بعضی از این آثار، از محوطه‌های تدفینی و مقبره‌های سقاره و ممفیس در مصر به غارت رفته‌اند. کشف این کانتینر مأمورین را به شناسایی و دستگیری قاچاقچیان اسپانیایی و مصری راهنمایی کرد که به جرم‌های چون قاچاق آثار باستانی، پول شویی و تشکیل گروه مجرمانه محکوم شده‌اند.

در بین 14 کشور اروپایی که در این عملیات پلیسی یک هفته‌ای که در ماه نوامبر انجام شد، کشورهایی چون فرانسه، بریتانیا و آلمان دیده می‌شوند. در این عملیات پلیس اروپا به جستجو، تفحص و بازجویی هزاران دلال هنری، مراکز حراج و فروش آثار عتیقه دست دوم زد و در فرودگاه‌ها، مرزها و بنادر نیز ایست‌های بازرسی قرار داد.

چندی پیش، پلیس ایتالیا نیز بیش از 5000 اثر هنری باستانی به ارزش 45 میلیون یورو را پس از شناسایی و دستگیری یک گروه قاچاق سوییسی-ایتالیایی کشف کرد.

 

برگرفته از
کشف
لینک کوتاه

دیدگاه