کودکان زیر ۱۳ سال معمولا ۲ ساعت در روز مشغول بازی با ابزار موبایل هستند

نویسنده:

۱۰:۱۳:۱۶

 
طبق نظرسنجی موسسه NDP مشخص شده که میزان زمانی که افراد صرف بازی‌های موبایل می‌کنند، نسبت به دو سال گذشته رشد ۵۷ درصدی داشته است. این نظرسنجی از ۲۴ نوامبر تا ۵ دسامبر ۲۰۱۴ انجام شده است و ۵۵۶۶ داوطلب دو سال به بالا در آن شرکت کرده‌اند.  البته گفتنی است که این نظرسنجی در میان افراد جوانتر از ۱۸ سال با موافقت و تایید والدین‌شان انجام گرفته و درخصوص کودکان، بیشتر سوالات را خانواده به نیابت از کودک و با شناختی که درباره او داشته، پاسخ داده است.
 
افرادی که بیشترین زمان روزانه را صرف بازی‌های موبایلی می‌کنند، در رنج سنی ۲ تا ۱۲ سال قرار می‌گیرند.  خانواده‌ها معمولا از اینکه کودکشان بخش زیادی از روز را با تبلت و موبایل حاوی بازی‌های گوناگون سر می‌کند، شاکی هستند.  و این نارضایتی وقتی معنی‌دار می‌شود که بدانیم این گروه سنی از نظر میزان پرداخت پول برای برنامه یا تهیه امکانات با خرید درون برنامه‌ای، در رده دوم قرار دارند. و البته می‌توان مطمئن بود که اغلب این خریدها بدون هیچ دیدگاهی درباره مفهوم پول و ارزش آن صورت می‌گیرد. که گاهی هم بدون اطلاع دقیق خانواده‌ها است.
 
تنها گروهی که بیش از کودکان ۲ تا ۱۲ ساله پول صرف خرید بازی‌ها و خریدهای درون‌برنامه‌ای می‌کنند، افراد ۳۰ تا ۴۴ ساله هستند. و خوشبختانه می‌توان گفت که حداقل این افراد با اطلاع از ارزش پول آن را صرف بازی می‌کنند!
 
همچنین اغلب شرکت‌کنندگان در نظرسنجی، علاوه بر موبایل بازی روی دیگر ابزارها، همچون کنسولهای مرسوم چون اکس‌باکس یا پلی استیشن را هم تجربه می‌کنند.  NDP می‌گوید یک پنجم شرکت کنندگان تنها به بازی موبایل می‌پردازند و اصلا سراغ هیچ ابزار دیگری نمی‌روند.
 
روزانه سپری کردن ۲ ساعت بازی با موبایل شاید خیلی به نظر برسد. اما این عدد به دو دلیل شگفتی آفرین نیست. اول اینکه تبلتها و موبایلها بخشی از زندگی روزمره و حتی بدن‌مان شده اند و لذا اجرای بازی در هر لحظه از شبانه روز چندان سخت یا عجیب نیست.  از سویی هم بسیاری از بازی‌ها به گونه‌ای تولید شده‌اند که در بازه‌های زمانی کوتاه قابل اجرا باشند.
 
برگرفته از
دنیای بازی کودکان
لینک کوتاه

دیدگاه