۲۰۰مین سالگرد شکست ناپلئون، امپراطور فرانسه

نویسنده:

۰۳:۲۱:۴۶

شنل طلادوزی شده ناپلئون؛ صندلی که چوب آن از درختیست که محل فرماندهی دوک ولینگتون را در میدان جنگ مشخص می‌کرد و یکی از با ارزش‌ترین دارایی‌های جرج چهارم، میزی که ناپلئون سفارش داده بود تا فرمانروایی خود را با آن جاودانه کند در میان وسایل با ارزشی هستند که از مجموعه سلطنتی در کاخ ویندسور انگلستان به مناسبت 200مین سالگرد جنگ واترلو به نمایش گذاشته خواهند شد.

نمایشگاه «واترلو در ویندسور: 1815 – 2015» نمایشگاهی خاص با تم جنگ تاریخی واترلو است که در آن ناپلئون، امپراطور فرانسه از نیروهای متحد اروپایی شکست خورد. در این نمایشگاه که در کاخ ویندسور برگزار می‌شود، آثار هنری معاصر، نقاشی، نقشه و «سوغات‌هایی» از خود جنگ به نمایش گذاشته می‌شوند. بسیاری از این اشیا توسط جورج، شاهزاده نایب السلطنه آن زمان انگلیس(شاه جرج چهارم) جمع آوری شده و شیفتگی این پادشاه را به امپراطور فرانسوی شکست خورده در جنگ، ناپلئون، نشان می‌دهد.

یکی از اشیا موجود در این نمایشگاه، شنل قرمز زیبای ناپلئون است که از نمد ساخته شده و گلدوزی‌های زیبای ابریشمی با طرح‌های گیاهی دارد. این شنل بعد از شکست ناپلئون از قطار حامل وسایل او به غنیمت گرفته و توسط فرمانده پروسی «بلوشر» که همراه دوک ولینگتون رهبری جنگ علیه ناپلئون را بر عهده داشت، به شاهزاده جرج تقدیم شد.

از دیگر این اشیا، کاسه نقره‌کاری شده متعلق به ناپلعون، و همچنین صندلی ساخته شده از درختی که محل فرماندهی دوک ولینگتون را در میدان جنگ مشخص می‌کرد و شیری بر آن حک شده که در حال لگد کردن پرچم فرانسه در دهکده واترلو است؛ یکی دیگر از اشیا تاریخی، میز چینی ناپلئون است که «میز فرماندهان بزرگ» نام دارد و بر روی آن صورت اسکندر کبیر و دیگر فیلسوفان و فرماندهان دوران باستان حکاکی شده و هیچگاه کارخانه را ترک نکرد و به جای ناپلئون، توسط لویی هجدهم به شاه جرج تقدیم شد.

جنگ واترلو بین ناپلئون از فرانسه و انگلیس و هلند و پروس (۱۸۱۵ م) از سوی دیگر در گرفت. محل جنگ در شهر واترلو بلژیک و مدت آن ۴ روز بود و به شکست ناپلئون انجامید و متعاقب همین جنگ بود که ناپلئون برای بار دوم استعفا داد و به جزیره سنت هلن تبعید گردید.
 

برگرفته از
سالگرد شکست ناپلئون
لینک کوتاه