اگر گوشی در طول شب به پریز برق متصل بماند، مشکلی به وجود می‌آید؟

نویسنده:

۰۶:۲۶:۴۳

از زمان پیدایش گوشی‌های همراه، موضوع مدت‌زمان شارژ به وجود آمده است. در طول روز به اندازه‌ای از گوشی‌های همراه خود استفاده می‌کنیم که به هنگام شب، دیگر انرژی ندارند. بسیاری از افراد گوشی‌های خود را در طول شب شارژ می‌کنند. از آنجا که در طول شب برای کشیدن کابل گوشی از برق بیدار نمی‌شویم، کابل گوشی کل شب را در پریز برق می‌ماند.
با این حال، آیا واقعاً قرار دادن کابل شارژ گوشی در پریز برق در کل شب، مشکلی ایجاد نمی‌کند؟ آیا این کار باعث آسیب باتری یا کاهش عمر آن نمی‌شود؟

آیا باید کابل گوشی در کل شب به پریز متصل بماند؟
مؤسس شرکت Farbe Technik، Shane Broesky، در این رابطه گفت: «قرار دادن گوشی در پریز برق در کل شب، مشکلی ایجاد نمی‌کند و به دستگاه شما آسیبی نمی‌رساند». مؤسس این شرکت که در زمینه ساخت لوازم جانبی شارژ فعال است، افزود: «گوشی شما بسیار هوشمند است. زمانی که کاملاً شارژ شد، می‌داند که چه زمانی باید جریان برق را متوقف کند تا گوشی شما در اثر شارژ بیش‌ازاندازه خراب نشود».
تا این جای صحبت‌های وی خوشایند است؛ اما شرایطی هم وجود دارند که اگر گوشی خود را کل شب به شارژ بگذارید، عمر باتری کاهش می‌یابد.
وی این‌گونه توضیح داد: «باتری‌های لیتیوم-یونی در دماهای بالا، عکس‌العمل ضعیفی دارند و باعث آسیب به دستگاه می‌شوند. اگر قابی روی دستگاه خود دارید که اجازه نمی‌دهد گرما از آن خارج شود، این گرما، دمای باتری را بالا برده و باعث اکسید شدن باتری می‌شود. این امر ظرفیت باتری را کاهش داده و عمر آن را کوتاه می‌کند».
زمانی که گوشی خود را شب‌ها به برق متصل می‌کنید و این وضعیت تا صبح وجود خواهد داشت، قاب گوشی را درآورید.

بهترین روش برای شارژ باتری چیست؟
Shane گفت: «بهترین روش برای باتری‌های لیتیم- یونی این است که حداکثر بین ۵۰ الی ۸۰ درصد شارژ شوند. این امر باعث می‌شود که یون‌ها به کار ادامه دهند و از عمر باتری محافظت شود. شارژ دستگاه همراه در فواصل زمانی کوتاه در طول روز باعث می‌شود که یون‌ها انرژی کافی برای کار کردن داشته باشند».
در نتیجه اگر در دفعات زیاد و کوتاه گوشی خود را شارژ کنید، بهتر از یک بار شارژ در روز است. این کار راحت نیست؛ اما اگر می‌خواهید عمر باتری شما طولانی شود، بهترین راه برای شارژ کردن است.

نبایدهای شارژ
مهم‌ترین تهدید برای باتری، چرخه‌های شارژ است. یک چرخه شارژ، چرخه‌ای است که باتری شما از خالی یا نزدیک خالی به پر می‌رسد و هر باتری گوشی در طول عمر خود، تعداد محدودی چرخه شارژ دارد.
ممکن است قبل از تمام شدن تعداد چرخه، تعداد زیادی چرخه شارژ دارید؛ اما گاهی باتری به طور ناگهانی ضعیف می‌شود. در این صورت، باتری مدت کوتاهی دوام می‌آورد یا کلاً روشن نمی‌شود.
تا جایی که ممکن است از شارژ صفر به ۱۰۰ خودداری کنید، این کار باعث می‌شود که باتری شما ضعیف شود و عمر کوتاهی داشته باشد.

از لوازم شارژ باکیفیت استفاده کنید
یک فاکتور برای شارژ گوشی هوشمند وجود دارد و آن هم کیفیت لوازم جانبی مورد استفاده است. بهتر است از شارژر و کابلی استفاده کنید که به همراه گوشی هوشمند خود خریده‌اید. اگر آن‌ها را گم کردید، کابل و شارژر اصلی گوشی را بخرید.
گاهی اوقات کابل‌ و شارژرهای اصلی بسیار گران هستند. با این حال، شما می‌توانید گزینه‌های جایگزینی برایشان بیابید. شرکت‌هایی مانند Farbe Technik لوازم جانبی ایمنی که کاملاً تست شده‌اند، می‌سازد و این لوازم توسط شرکت‌هایی مانند اپل و سامسونگ تأیید شده و قوانین را رعایت کرده‌اند. اگر می‌خواهید کابل و شارژر دیگری بخرید، از محصولات شرکت‌های بزرگ و معتبر استفاده کنید.
همچنین حائز اهمیت است کابل و شارژری که می‌خرید، قدرت مناسب دستگاه شما را داشته باشد. در نتیجه حتماً آمپر یا درجه وات را با مشخصات گوشی خود چک کنید.
خطر واقعی به هنگام استفاده از محصولات ارزان موجود در بازار به وجود می‌آید. محصولات تقلبی و ارزان‌قیمت، ایمنی ندارند و بسیار خطرناک هستند. این محصولات استانداردها را رعایت نکرده‌اند. طبق گزارش شرکت London Fire Brigade، سال گذشته چندین حادثه آتش‌سوزی در اثر اتصال لوازم الکترونیکی که توسط شارژرهای تقلبی به وجود آمده‌اند، اتفاق افتاده است.

خلاصه
شما می‌توانید گوشی خود را در طول شب به پریز برق متصل بگذارید و این کار خطری ندارد، البته اگر شارژرتان تقلبی نباشد و دمای گوشی خود را تحت کنترل داشته باشید. برای دستیابی به بهترین نتیجه به هنگام شارژ گوشی، نکات زیر را به یاد داشته باشید:

  • همواره از کابل و شارژرهای اصلی یا جایگزین‌های معتبر استفاده کنید.
  • اجازه ندهید گوشی شما بیش‌ازاندازه گرم شود. اگر گوشی را در طول شب شارژ می‌کنید، قاب آن را درآورید.
  • برای افزایش عمر باتری، باتری خود را بین ۵۰ الی ۸۰ درصد شارژ کنید.
  • اجازه ندهید که باتری گوشی کاملاً خالی شود و آن را از صفر تا ۱۰۰ شارژ نکنید.

 
برگرفته از
شارژ گوشی
لینک کوتاه

دیدگاه

11 دیدگاه برای “اگر گوشی در طول شب به پریز برق متصل بماند، مشکلی به وجود می‌آید؟”
  1. از کجا معلوم درست باشه حرفاش بی ربط بود وقتی شارژ تکمیل شد و گوشی همچنان رو پریز موند (به گفته خودشم جریان برق رو گوشی قطع میکنه)دمای باطری اصلا بالا نمیره که بخوایم کاور گوشی رو شبها د بیاریم.