آسیب دیدن بیش از ۱ میلیون کتاب و سند تاریخی در آتش‌سوزی کتابخانه دانشگاه علوم اجتماعی روسیه

نویسنده:

۱۰:۱۰:۵۲

این آتش‌سوزی که در روز جمعه آغاز شد و حتی تا عصر روز شنبه نیز کاملا مهار نشد، بیش از 2000 متر مربع از «انستیتو اطلاعات علمی و علوم اجتماعی» روسیه را که در سال 1918 تأسیس شده را درنوردید. در مجموعه این کتابخانه بیش از 10 میلیون نسخه کتاب و سند که تاریخ بعضی به قرن شانزدهم میلادی می‌رسند وجود دارد.

ولادیمیر فورتوف، نماینده آکادمی علمی روسیه به رسانه‌های روسی گفت: "این اتفاق خسارت جبران ناپذری به علم وارد آورده است. مجموعه این کتابخانه بزرگترین از نوع خود و حتی قابل مقایسه با کتابخانه کنگره آمریکاست. اسنادی که در این کتابخانه هستند، در هیچ جای دیگری پیدا نمی‌شوند. تمامی محققین و پژوهشگران در زمینه علوم اجتماعی از این کتابخانه استفاده می‌کنند. آتس سوزی که اتفاق افتاده، دست کمی از فاجعه چرنوبیل ندارد."( حادثه اتمی چرنوبیل بدترین حادثه اتمی غیرنظامی تاریخ جهان است که در رآکتور شماره ۴ نیروگاه چرنوبیل اکراین در ۲۶ آوریل ۱۹۸۶ اتفاق افتاد.)
فورتوف می‌گوید که در حدود 15 درصد از مجموعه کتابخانه آسیب دیده است؛ این مجموعه غنی ترین مجموعه آثار زبان اسلاوی را در اختیار دارد و همچنین اسناد و کتاب‌هایی از انگلستان، ایتالیا و آمریکا در آن یافت می‌شوند.

این آتش سوزی روز جمعه در طبقه دوم کتابخانه آغاز شد و حتی با تلاش بی وقته 200 آتش نشان برای مهار کردن آن، تا آخر روز شنبه بی وقفه در حال سوختن بود. در ابتدای شروع آتش سوزی، مسئولین کتابخانه اعلام کردند که اسناد در خطر نیستند اما بعد از اینکه آتس سوزی باعث فرو ریختن و نابودی 1000 متر مربع از این کتابخانه شد، آسیب وارد آمده به کتابخانه مشخص گردید.
به گفته یکی از مسئولین گروه نجات به رسانه دولتی روسی «ریا-نوفوستی»، به دلیل وجود حرارت بسیار بالا در ساختمان کتابخانه، جابه جایی کتاب‌ها امکان پذیر نیست.
 

برگرفته از
آتش‌سوزی
لینک کوتاه

دیدگاه