مدیر مراسم بفتا: «انتخاب نامزدهای این جوایز نژادپرستانه نیست!»

نویسنده:

۰۶:۰۷:۱۲

آماندا بری مدیر مراسم بفتا (British Academy of Film and Television Arts) در مصاحبه‌ای با «آبزِرور» گفت: "این‌که درهای صنعت فیلم‌سازی به روی همه باز باشد مهم است. صنعتی که ما در آن کار می‌کنیم باید بازتابی از جامعه باشد و این بسیار مهم است."

این سخنان، در تناقض با نظر بسیاری دیگر از چهره‌های صنعت فیلم سازی از جمله بندیکت کامبربچ است که چندی پیش گفت احتمال موفقیت برای بازیگران سیاهپوست بسیار کمتر است. لیست نامزدهای بفتای امسال، به صورت بحث انگیزی فیلم زندگینامه مارتین لوتر کینگ «سلما» را نادیده گرفته، و بازیگران سفید پوست و عامه پسندی چون بندیکت کامبربچ و ادی ردمین در آن به چشم می‌خورند.

کامبربچ در برنامه تلویزیونی آمریکایی گفته بود: "به نظر من، کار کردن برای بسیاری از دوستان سیاهپوست من در انگستان بسیار سخت است و آن‌ها در آمریکا شانس بسیار بهتری داشته‌اند و موقعیت‌های بهتری به آن‌ها پیشنهاد شده است. به عقیده من این چیزی است که باید در فرهنگ انگلستان تغییر پیدا کند و نژاد پرستی نباید در فرهنگ ما وجود داشته باشد."

ستاره فیلم سلما دیوید اویلوو نیز ناامیدی خود را از نادیده گرفته شدن این فیلم توسط بفتا ابراز کرده است و می‌گوید: "این فیلم بهترین فیلم سال از نظر منتقدان است و کمپانی بریتانیایی «پَث» آن را تولید کرده و 4 بریتانیایی نقش‌های اصلی را در آن بازی می‌کنند، پس ما انتظار داشتیم که در مراسم آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا نامزد دریافت جایزه شویم. نامزد نشدن این فیلم پیغام عجیبی را می‌رساند."

اما به گفته مدیر بفتا هیچ تعصب نژادی در این انتخاب وجود ندارد: "امسال سالی استثنایی از نظر فیلم‌های ساخته شده و بازیگران نامزد دریافت جایزه است. ما فیلم‌های قوی چون زندگینامه استفان هاوکینگ و آلن تورینگ داشتیم؛ نمی‌توانیم چیزی که اتفاق افتاده را تغییر دهیم، اما تغییر آینده امکان پذیر است."
 

برگرفته از
بفتا
لینک کوتاه

دیدگاه