شجره نامه خانوادگی زبان‌ها

نویسنده:

۱۲:۵۷:۳۰

مینا سوندبرگ، با روشی خلاقانه رابطه بین زبان‌های هندو-اروپایی و اورالی را به تصویر می‌کشد. او خالق کمیک استریپ اینترنتی «ساکن بمان. ساکت بمان.»( Stand Still. Stay Silent) است و شخصیت‌های داستان او، با وجود داشتن زبان‌های مختلف قادر به فهمیدن زبان یکدیگر هستند. این تصویر سازی زیبا که شجره نامه‌ای از زبان‌های مختلف دنیا است، نشان می‌دهد که چگونه زبان‌هایی چون سوئدی، دانمارکی، نروژی، ایسلندی بسیار به هم نزدیک هستند و زبانی چون فنلاندی ریشه‌ای کاملا جداگانه دارد.
 
زبان شناسان معمولا از نمودارهای درختی و شاخه‌ها به عنوان استعاره‌ای برای نشان دادن رابطه برای گروه‌های زبانی استفاده می‌کنند.
با این که فنلاند از نظر جغرافیایی به دیگر کشورهای اسکاندیناوی نزدیک است، اما زبان این کشور ریشه جداگانه‌ای دارد و این تصویرسازی نشان می‌دهد که این زبان از خانواده اورالی است و با زبان‌های بومی اسکاندیناوی چون سامی ریشه مشترک دارد.
قسمت اروپایی این درخت، به شاخه‌های اسلاوی، رومی و آلمانی تقسیم می‌شود. در این قسمت شما می‌توانید رابطه بین زبان‌های مختلف اسلاوی و چند زبان قدیمی بریتانیا را ببینید.
اندازه برگهای این درخت، نشان دهنده تقریبی جمعیتی است که به این زبان‌ها صحبت می‌کنند.
سمت چپ این نقشه، زبان‌های هندو-آریایی را به تصویر می‌کشد.این قسمت، رابطه بین زبان هندی و اُردو را، به همراه دیگر زبان‌های محلی این منطقه چون راجستانی و گُجاراتی را نشان می‌دهد.
برگرفته از
شجره نامه
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “شجره نامه خانوادگی زبان‌ها”
  1. سلام
   کامنت اشتباه برای این پاک شد (که اولا دیگران به اشتباه نیوفتند و دوما کامنت خود فوت و فن بود نه کامنت مردم
   و فکر نکم مطلبی که فرمودید به آزادی بیان و این چیزها اصلا ربطی داشته باشه
   اگر هم کامنتی از شما پاک شده باشه ( مشکل فنی بود که ما تازه خودمون متوجه شدیم) اول عذر میخواهیم و دوم داریم پیگیری میکنیم که درست بشه
   باز هم ممنون