یونسکو در مورد کتاب سوزی‌های گسترده در عراق هشدار داد

نویسنده:

۱۲:۱۰:۵۳

روز سه شنبه یونسکو در پی گزارشات رسیده از عراق مبنی بر کتاب‌ سوزی‌های گسترده در این کشور، نگرانی خود را ابراز کرده و می‌گوید که اگر این گزارشات تأیید شوند، یکی از ویران کننده‌ترین اعمال در تاریخ بشریت خواهند بود.

گفته می‌شود که در هفته‌های اخیر هزاران کتاب در زمینه‌های فلسفه، حقوق، علم و ادبیات و شاعری سوزانده شده‌اند. آیرینا بوکوفا مدیر اصلی یونسکو می‌گوید که این موضوع قسمتی از برنامه «پاک سازی فرهنگی» است. یونسکو می‌گوید: "اگر این گزارش‌ها تأیید شود، این موضوع یکی از ویران کننده‌ترین اعمال انجام شده در قبال مجموعه‌های کتابخانه‌ای در تاریخ بشریت است. " بوکوفا اضافه می‌کند: "چنین تخریبی یادآوری بی رحمانه‌ای به کشورهای دنیاست، و این ملل برای مبارزه با چنین کوته فکری که امروزه دیده می‌شود باید با یکدیگر متحد شوند."

تندرویان داعش کنترل شهر موصل، دومین شهر بزرگ عراق را در دست دارند و حملات هوایی دولت آمریکا این گروه را تحت فشار قرار داده است. گروه پیشمرگان کرد نیز حملات دفاعی موفقی را نسبت به نیروهای داعش که اختیار جاده‌های نزدیک موصل را در دست دارند، انجام می‌دهد.

یونسکو می‌گوید که «افراط گرایان مسلح» در عراق، میراث فرهنگی، فرهنگ اقلیت‌های مذهبی، و اسناد و مدارک تاریخی یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های تاریخ بشری را مورد هدف قرار داده‌اند.

برگرفته از
داعش
لینک کوتاه

دیدگاه