معرفی سبک‌های بازی (بخش اول)

نویسنده:

۱۰:۱۵:۱۲

شاید تا چندین سال پیش بازی‌ها را می‌شد تنها در چند سبک محدود دسته‌بندی کرد، اما امروزه این موضوع دیگر امکان‌پذیر نیست و یک عنوان می‌تواند در چند سبک مختلف قرار گیرد. به همین دلیل بهتر است که طرفداران بازی‌های ویدیویی برای انتخاب عنوانی مناسب و سازگار با سلایقشان، با این سبک‌ها آشنا باشند. در این مطلب کوتاه نیز ما به معرفی چند تا از اصلی‌ترین و مهم‌ترین ژانر‌های بازی‌های ویدیویی پرداخته‌ و برای هر سبک چندین عنوان را مثال زده‌ایم تا با کلیت آن‌ها آشنایی پیدا کنید. این مطلب در چند بخش منتشر خواهد شد.

سبک ماجراجویی(Adventure)
به طور کلی گیمر در این سبک در نقش یک قهرمان قرار می‌گیرد و در نقش او به حل معما‌های مختلف و متنوع می‌پردازد. این بازی‌ها همان طور که از نام آن‌ها مشخص است، شامل محیط‌های گسترده و جذابی می‌شوند. از مهم‌ترین عناوین در این سبک می‌توان به King’s Quest، Fahrenheit و Zork اشاره کرد.

سبک اکشن(Action)
سبک اکشن را می‌توان مهم‌ترین و اصلی‌ترین سبک بازی‌های ویدیویی دانست که تقریباً همه با آن آشنا هستند. از ویژگی‌های اصلی این سبک، اتفاقات و رویداد‌های بسیار سریع و پشت سر هم است که در نتیجه آن گیمر‌ها باید عکس‌العمل سریعی از خود نشان دهند. بازی‌هایی چون Pong و Space Invaders برای اولین بار این سبک را تعریف و خلق کردند.

سبک اکشن-ماجراجویی(Action-Adventure)
همان طور که گفته شد یک بازی ویدویی می‌تواند در چند بخش و ژانر مختلف قرار گیرد، اما حتی یکی از آن سبک‌ها نیز می‌تواند خود تلفیقی از دو سبک دیگر باشد. سبک اکشن-ماجراجویی تمامی ویژگی‌های دو سبک ذکر شده را دارد. Legend of Zelda، Tomb Raider، Far Cry و Assassin’s Creed از سری بازی‌های ویدیویی هستند که در این بخش قرار می‌گیرند.

سبک پلتفورم(Platform)
در این ژانر، قهرمان داستان ما باید به سرعت از مکانی به مکانی دیگر برود و در راه خود از اصابت خود به موانع و دشمنان مختلف جلوگیری کند. بازی‌های پلتفورمر در گذشته همگی دو بعدی بوده و بر روی اولین کنسول‌های بازی اجرا می‌شدند. در چند سال اخیر با پیشرفت بازی‌ها، این سبک محبوبیت خود را از دست داده است، هر چند که بعضی از بازی‌ها با محیط‌های سه بعدی خود توانستند کمی محبوبیت این ژانر را زنده کنند. Super Mario(در ایران معروف به قارچ خور)، Sonic، و Prince of Persia از محبوب‌ترین عناوین این سبک هستند.

سبک مبارزه‌ای(Fighting)
تعریف این سبک تماماً در نام آن نمایان است. گیمر‌ها در این ژانر به مبارزه تن به تن با گیمری دیگر و یا هوش مصنوعی بازی می‌روند که معمولاً این مبارزه در سه راند انجام می‌شود. از بازی‌های دارای این سبک می‌توان سری Tekken، Mortal Kombat و Street Fighter را نام برد که همگی از محبوبیت بالایی در ایران برخوردارند.

سبک شوتر اول شخص(First Person Shooter)
شوتر اول شخص که عموماً با نام مختصر FPS شناخته می‌شود، پرطرفدارترین ژانر بازی‌های ویدیویی است به طوری که بازی‌هایی که در این سبک قرار می‌گیرند، تقریباً غیر قابل شمارش‌اند. این عناوین گیمر را در پشت چشمان و دید اول شخص کاراکتر بازی قرار می‌دهند و دارای سرعت و هیجان بالایی هستند. اگر بازی از دید سوم شخص دنبال شود و یا به عبارتی بتوانید کاراکتر خود را مشاهده کنید، سبک آن بازی TPS و یا شوتر سوم شخص خواهد بود. سری Call of Duty، Battlefield، Medal of Honor، Far Cry و Half-Life از به نام‌ترین عناوین FPS و Max Payne، Gears of War و Resident Evil نیز از معروف‌ترین بازی‌های سبک TPS هستند.

 

برگرفته از
سبک‌های بازی
لینک کوتاه

دیدگاه