رکورد شکنی فروش آثار بزرگان هنر در حراج ساتبی لندن

نویسنده:

۱۱:۰۶:۱۱


در حراجی ساتبی روز دوم فوریه در لندن، 5 اثر از نقاش بزرگ امپرسیونست، کلود مونه با مبلغی بیش از 55 میلیون پوند(84 میلیون دلار) و در کمتر از یک ساعت به فروش رسیدند. در این حراجی خریدارانی از 35 کشور جهان حضور داشتند.

نقاشی رنگ روغن «آبراه بزرگ» مونه که در سال 1908 خلق شده، گران‌ترین اثر فروخته در حراجی بود و به مبلغ 23.7 میلیون پوند فروخته شد. تابلوی «صنوبر ژیوِرنی» هم که توسط موزه هنر مدرن نیویورک به حراج گذاشته بود، محبوبیت بالایی در بین خریداران داشت.

پرتره «خدمتکار نشسته بر صندلی سیاه» هنری ماتیس نیز با مبلغی بالاتر از آنچه که تخمین زده می‌شد، به مبلغ 15.8 میلیون پوند و اثری از تولوز لوترک به مبلغ 10.8 میلیون پوند به فروش رسیدند. سلف پرتره‌ای از هنرمند مدرنیست روسی «مالویچ» نیز با به فروش رسیدن با مبلغ 5.8 میلیون پوند، رکورد فروش یک اثر هنری کشیده شده بر روی کاغذ را شکست. این اثر 11 سال پیش تنها با مبلغ 163000 پوند فروخته شده بود.

هلنا نیومن، یکی از سخنگویان حراجی ساتبی این حراجی را شگفت انگیز و استثنایی می‌خواند، و دلیل این رکورد شکنی بی نظیر را درکیفیت بالا، کمیابی و بی همتا بودن آثار ارائه شده می‌داند.
بزرگترین حراجی در تاریخ حراجی ساتبی، مربوط به سال 1989 نیویورک است که در آن آثار پیشنهاده شده با مبلغ سرسام آور 422 میلیون دلار به فروش رسیدند.
 

برگرفته از
حراج ساتبی لندن
لینک کوتاه

دیدگاه