حملات تروریستی به موزه مصری آسیب رساند

نویسنده:

۰۲:۰۹:۰۱

بنابر گزارشات در این حمله تروریستی که روز پنجشنبه هفته گذشته توسط گروه مسلح «سازمان سینا» انجام شد و هدف آن نابودی هیئت امنیتی ال عاریش بود ، حداقل 30 نفر کشته و 60 نفر مجروح شدند. تروریست‌ها ها در این حمله از آتش خمپاره استفاده و اتومبیلی را هم منفجر کردند. این انفجارها باعث از بین رفتن نما و ورودی موزه، و همچنین ویرانی یکی از ساختمان‌های جانبی این موسسه شد.

محمد فائزی، رئیس قبلی بخش موزه‌های وزارت آثار باستانی مصر، به رسانه‌ها گفت: "افراد عامل این حملات مریضند و بیش از اینکه از دیگران متنفر باشند، از خودشان متنفرند."
با برکناری محمد مرسی از ریاست جمهوری در جولای سال 2013، حملات تروریستی و مسلحانه توسط نیروهای افراط گرایانه و مسلح، در شمال شبه جزیره سینا افزایش یافته است.

با این حال و پس از حملات، احمد شرف، رییس فعلی بخش موزه‌های وزارت فرهنگ مصر، به خبرنگاران اطمینان داد که هیچ اثر باستانی در جریان این حملات آسیب ندیده و این موزه از سال 2013 تعطیل شده و آثار زیادی در آن موجود نیست. با شروع حملات تروریستی در سال 2013، شاهکارهای هنری مجموعه موزه به انبار مرکزی وزارت آثار باستانی منتقل شده و دیگر اشیا موجود در موزه به زیر زمین آن منتقل شده و در امنیت کامل هستند.

این موزه، یکی از اندک مکان‌هایی در شمال شبه جزیره سیناست که در زمینه آثار باستانی کشف شده در این منطقه فعالیت می‌کند و در مجموعه آن 1200 شیء که متعلق به 5000 سال تاریخ مصر هستند، وجود دارند. این موزه در سال 2008 به دست بانوی اول آن زمان مصر، «سوزان مبارک» با بودجه 5 میلیون دلاری برای ساخت، بازگشایی شد.
 

برگرفته از
حملات تروریستی
لینک کوتاه