هشدار نسبت به رانتی جدید در واردات خودرو

نویسنده:

۰۵:۲۱:۳۲

صنعت خودرو کشور به هیچ وجه انحصاری نیست و درحال حاضر 35 شرکت خودروساز در کشور وجود دارند و این نشان دهنده این است که تولید خودرو در شرایط انحصاری صورت نمی‌گیرد.

او با بیان اینکه اگر واردات خودرو در اختیار یک فرد خاص باشد، آن وقت انحصار معنی پیدا خواهد کرد، گفت: اگر واردکنندگان خودروهای با کیفیتی وارد کشور کنند و به لحاظ خدمات پس از فروش مشکلی وجود نداشته باشد، می‌توان گفت واردات درستی صورت گرفته، زیرا مردم بیشتر به دنبال خرید خودرو از یک نمایندگی اصلی هستند و علت مهم آن هم تامین خدمات پس از فروش است.

نجفی‌منش در پاسخ به این سوال که آیا مجاز دانستن 35 نمایندگی برای واردات خودرو به کشور باعث رانت می‌شود؟ گفت: مطمئنا این تعداد محدود نمایندگی در کشور باعث ایجاد رانت خواهد شد اما دولت باید مالیات خود را از درآمدهای این نمایندگی‌ها دریافت کند. یک شرکت خارجی بیشتر از یک نفر در کشوری نمایندگی نمی‌دهد و بر این اصول نمایندگی مرکزی آن شرکت در کشور می‌تواند شعب استان‌های خود را فعال کند.

نجفی‌منش گفت: واردات خودرو برای تولید داخلی تهدید محسوب نمی‌شود، زیرا خودروهای وارداتی گران هستند و بنز 650 میلیون تومانی را هر کسی نمی‌خرد.

دبیر انجمن قطعه‌سازان خودرو کشور افزود: اما از یک جهت تولیدکنندگان داخلی در معرض خطر قرار می‌گیرند که واردات خودرو با سود بازرگانی پایین صورت بگیرد.

او افزود: دولت باید پایش را از قیمت‌گذاری خودرو بیرون بکشد و دخالت شورای رقابت در قیمت‌گذاری خودروهای داخلی و خارجی اصلا توجیه‌کننده نیست.

برگرفته از
واردات خودرو
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه