۷ تصور اشتباه در مورد دندان‌ها

نویسنده:

۰۹:۲۶:۰۴

مطمئناً هرگز هفته‌ای را بدون شستن موهایتان نمی‌گذرانید و همواره مراقب موهایتان هستید؛ اما ممکن است کارهایی انجام دهید که ناخودآگاه باعث آسیب به دندان‌هایتان می‌شود. مراقبت از دندان‌ها به معنای انجام کارهای پیشگیرانه است. در ادامه به کارهایی اشاره می‌کنیم که بیشتر افراد انجام می‌دهند و نمی‌دانند که از این طریق به دندان‌های خود آسیب می‌رسانند.

۱. عدم مراجعه به دندان‌پزشک
شما دندان‌هایتان را مسواک می‌زنید، نخ دندان می‌کشید و حتی از یک سری ابزار خاص دندان استفاده می‌کنید تا پلاک‌های دندانی را از بین ببرید. ممکن است فکر کنید کارهایی که برای مراقبت از دندان خود انجام می‌دهید، بی‌نقص هستند؛ اما انجام این کارها بدین معنی نیست که نباید سالانه یک‌بار به دندان‌پزشک مراجعه کنید. تصور کنید دهان شما یک اتومبیل است. شما باید کاری کنید که اتومبیلتان به خوبی کار کند، در نتیجه هر چند وقت یک‌بار باید آن را پیش یک مکانیک ببرید تا آن را چک کند. بهتر است سالانه یک‌بار به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

۲. نادیده گرفتن مسواک زدن و نخ دندان کشیدن
مطمئناً شما می‌دانید اگر به طور منظم مسواک نزنید و نخ دندان نکشید، دندان‌هایتان آسیب می‌بینند. با این حال نمی‌دانید که اگر روزانه دو بار دندان‌هایتان را مسواک نزنید و یک‌بار نخ دندان نکشید، چقدر به دندان‌هایتان آسیب خواهید رساند. طبق یک تحقیق که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، بیش از ۳۰ درصد آمریکایی‌ها به اندازه کافی دندان‌هایشان را مسواک نمی‌زنند و ۲۳ درصد افراد دو یا سه روز کلاً مسواک نمی‌زنند. در مورد استفاده از نخ دندان نیز محققان دریافتند ۴۰ درصد افراد حداقل یک‌بار در روز نخ دندان می‌کشند و ۲۰ درصد افراد به صورت منظم از نخ دندان استفاده نمی‌کنند. دهان همواره پر از باکتری است. زمانی که باکتری‌های خاصی مدتی روی دندان شما می‌نشینند، در آنجا تکثیر می‌شوند و اسیدی تولید می‌کنند که باعث خرابی دندان می‌شود. مسواک زدن باعث می‌شود قبل از این که کلونی باکتری‌ها به دندان‌ها آسیب برسانند، پلاک‌ها از بین برود. نخ دندان باعث می‌شود به جاهایی که مسواک دسترسی ندارد، دسترسی داشته باشید.

۳. مسواک زدن به صورت افقی
مسواک را برمی‌دارید، در دهان خود می‌چرخانید و فکر می‌کنید کار خوبی انجام داده‌اید؛ اما این‌طور نیست. مسواک زدن صحیح، تکنیک خاصی دارد. یک روش این است که از یک مسواک دارای برس نرم استفاده کنید و به جای حرکت مسواک در مسیر افقی، آن را به صورت دایره‌های کوچک حرکت دهید. مسواک زدن به صورت افقی به همراه یک خمیردندان ساینده، به دندان‌ها آسیب می‌رساند. توجه داشته باشید که خمیردندان‌های سفیدکننده، زبرتر از سایر خمیردندان‌ها هستند. همواره مسواک را در خط لثه و پشت دندان‌ها نیز حرکت دهید تا باکتری‌ها را از بین ببرید. یکی دیگر از اشتباه‌های مسواک زدن این است که مدت‌زمان کافی برای این کار اختصاص نمی‌دهید. مسواک زدن دندان‌ها به مدت دو دقیقه زمان مناسبی است؛ اما هدف این است که تمام قسمت‌های دندان را مسواک بزنید. اگر این کار را به درستی انجام دهید، چند دقیقه زمان نیاز خواهد داشت.

۴. استفاده از خمیردندان‌های بدون فلوراید
برخی از خمیردندان‌ها بدون فلوراید هستند. در واقع شما به فلوراید نیاز دارید تا به سالم‌ترین دندان ممکن دست یابید. یکی از مهم‌ترین اهداف مسواک زدن این است که به دندان‌ها فلوراید برسانید. فلوراید بسیار ضروری است؛ زیرا به شما کمک می‌کند تا مواد معدنی که توسط اسید تولیدشده از باکتری، آسیب دیده‌ و از بین رفته‌اند، جایگزین کنید. فلوراید به شما کمک می‌کند تا حتی پس از آسیب دیدن دندان توسط باکتری‌ها، آن‌ها را مرمت کنید.

۵. استفاده از دندان‌ها به عنوان ابزار
به جای این که برای باز کردن یک بسته از دندان‌های سفید خود استفاده کنید، چند دقیقه بیشتر به دنبال قیچی بگردید. استفاده از دندان‌ها برای باز کردن بسته‌ها، گاز گرفتن ناخن‌ها و چیزهایی مانند باز کردن بطری‌ها بسیار مضر است. دندان‌ها برای چنین کارهایی ساخته نشده‌اند. به عنوان یک فرد بالغ، دندان‌های شما سال‌های درازی مصرف شده‌اند. اگر به اشتباه روی سطح سفتی از دندان استفاده کنید، باعث می‌شود که به لبه دندان‌ها آسیب برسانید.

۶. جویدن یخ
جویدن چیزهای سختی مانند استخوان‌ یا هسته میوه باعث آسیب به دندان می‌شود. دندان‌ها مقاومت چنین چیزهایی را ندارند. چیزهایی مانند یخ که باعث تغییر دمای دندان می‌شوند نیز به دندان آسیب می‌رسانند. اگر دندان‌های خود را در معرض گرما و سرما قرار دهید، باعث می‌شود که دندان‌ها به راحتی منبسط و منقبض شوند و به مینای دندان آسیب می‌رسانید. ممکن است مدت کوتاهی این کار مشکلی ایجاد نکند؛ اما ترک‌های کوچک روی دندان ممکن است گسترش یابد و یک روز یک تکه از دندان کنده شود.

۷. استفاده روزانه از نوشیدنی‌های شیرین
اگر یک قوطی نوشابه روی میز خود دارید و کل روز از آن می‌نوشید، به دندان‌های خود آسیب می‌رسانید، مگر این که نوشیدنی شما بدون شکر باشد. در غیر این صورت با این کار در طول روز به باکتری‌های روی دندان غذا می‌دهید. اگر از چنین نوشیدنی‌هایی استفاده می‌کنید، بلافاصله پس از مصرف دندان‌های خود را مسواک بزنید. این موضوع در مورد اسنک‌های شیرین و خوراکی‌های سرشار از کربن مانند چوب‌شور و چیپس نیز صدق می‌کند. پس از مصرف چنین چیزهایی، حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا PH دندان به حالت عادی برگردد. اگر همواره در حالت ملچ‌وملوچ کردن و خوردن هستید، فرصتی به دندان‌ها نمی‌دهید تا از حمله باکتری‌ها در امان باشند. همواره یک مسواک و خمیردندان مسافرتی در کشوی میز خود داشته باشید و پس از مصرف چنین چیزهایی دندان‌های خود را مسواک بزنید.
 

 

برگرفته از
دندان‌ها
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “۷ تصور اشتباه در مورد دندان‌ها”