تخریب طاق‌های کاشیکاری متروی لندن

نویسنده:

۰۶:۱۱:۰۷

به گزارش آرتلیست، اعتراضات مردمی و طومار 8000 امضایی که توسط «جامعه قرن بیستم» برای نجات این اثر کاشیکاری به اجرا درآمد، به نتیجه نرسید. شکست نجات دادن این آثار هنری عمومی، توسط رسانه‌ها یکی از «بزرگترین خرابکاری‌های فرهنگی و هنری در سال‌های اخیر» توصیف شده است. این طاق‌های موزاییک کاری شده، توسط «ادواردو پائولوزی» هنرمند معاصر بریتانیایی اجرا شده بودند.

اتال اسمالمن که مسئول تنظیم طومار امضاها و دادخواست عمومی بوده می‌گوید: "من از بی اعتنایی عموم مردم نسبت به این اتفاق بسیار دلزده و منزجر شده‌ام. این که چنین تصمیمی بدون دخالت و در نظر گرفتن نظر عمومی گرفته و انجام شده، بی حرمتی است."

معترضان همچنین دفتر معماری هاوکینز بروان و مهندسان آن را مورد انتقاد قرار داده و گفتند که این شرکت، برای کم کردن هزینه‌ها تصمیم به تخریب این طاق‌های کاشیکاری شده گرفته است. شرکت حمل و نقل لندن  می‌گوید: "ما تمامی جوانب امکان حفظ این آثار را به دقت سنجیدیم و متوجه شدیم که حفظ آن‌ها به دلیل سیمان غنی که در آن کار گذاشته شده‌اند، ممکن نیست."

با این حال یک متخصص ناشناس می‌گوید که امکان بریدن و جا به جایی هر طاق از دیوار وجود داشته و این شرکت آن را در نظر نگرفته است.

 

برگرفته از
طاق‌های کاشیکاری متروی لندن
لینک کوتاه

دیدگاه